Azərbaycanda miqrasiya qaydaları
Viza əsasında Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti vizada göstərilən qalma müddətindən, viza tələb olunmayan qaydada Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin isə ölkədə müvəqqəti olma müddəti, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla, 90 gündən artıq ola bilməz.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər ölkəyə gəlişinin bəyan edilmiş məqsədlərinə riayət etməli və müəyyən olunmuş müddət bitdikdən sonra ölkə ərazisini tərk etməlidirlər. Eyni zamanda, əcnəbilər Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazə almaq məqsədilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət edərkən, onların gəlişlərinin bəyan edilmiş məqsədlərinə əməl etmələri  tövsiyə edilir.
Viza əsasında  Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin gəlişinin bəyan edilmiş məqsədi onlara verilən vizalardakı səfərin məqsədinə uyğun olmalıdır. Ölkəmizə gələn əcnəbilərə rəsmi, işgüzar, elm, təhsil, əmək, turizm, mədəniyyət, idman, humanitar, müalicə və şəxsi səfər məqsədləri ilə vizalar verilir.
Bu qaydaların pozulması Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 575.1.3-cü maddəsinə (Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti olduğu, müvəqqəti və ya daimi yaşadığı dövrdə Azərbaycan Respublikasına gəlişinin bəyan edilmiş məqsədinə uyğun olmayan fəaliyyətlə məşğul olmasına) əsasən inzibati məsuliyyətə səbəb olur.
Müvəqqəti olma müddəti bitənədək əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti uzadılmamışdırsa, onlara müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməmişdirsə, habelə onlardan müvəqqəti olma müddətinin uzadılması və ya müvəqqəti yaşama icazəsinin verilməsi üçün ərizə qəbul edilməmişdirsə, onlar Azərbaycan Respublikasının ərazisini tərk etməlidirlər.
Olduğu yer üzrə qeydiyyat
Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti  olan (o cümlədən ölkə daxilində olduğu yeri dəyişdikdə) əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər hər hansı dövlət rüsumu ödəmədən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmaq üçün qaldığı yerin (mehmanxana, sanatoriya, istirahət evi, pansionat, kempinq, turist bazası, xəstəxana və ya digər belə ictimai yerlər) müdiriyyətinə və ya mənzilin, digər yaşayış sahəsinin sahibinə müraciət etməlidir.
Ətraflı məlumat: https://www.migration.gov.az/az/oyq
Müvəqqəti olma müddətinin uzadılması
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin bitməsinə azı 3 iş günü qalmış (tranzit keçidi zamanı məcburi dayanma halları istisna olmaqla) müvəqqəti olma müddətinin uzadılması üçün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət edərək tələb olunan sənədləri təqdim etməlidirlər. Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti  60 günədək uzadıla bilər.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti aşağıdakı hallarda uzadılır:
• Azərbaycan Respublikasının ərazisində təcili müalicə olunmasına zərurət yarandıqda;
• Azərbaycan Respublikasında yaşayan yaxın qohumları ağır xəstələndikdə və ya vəfat etdikdə;
• xidməti zərurətlə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gəlmiş əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən nəzərdə tutulmuş işlərin başa çatdırılmadığına dair həmin şəxsləri ölkəyə dəvət etmiş təşkilat tərəfindən əsaslandırılmış vəsatət verildikdə;
• tranzit keçid zamanı əcnəbi Azərbaycan Respublikasının ərazisində məcburi dayandıqda.
• Əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin atasının, anasının, ərinin (arvadının), övladının, qardaşının, bacısının Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti uzadıldıqda.
Ətraflı məlumat: https://www.migration.gov.az/az/page/72
Müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazə
Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşamaq istəyən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər bunun üçün müvafiq icazə almalıdırlar.
Müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazə vəsiqəsi əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə ölkə ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşamaq üçün icazə və etibarlılıq müddətində Azərbaycan Respublikasından getmək və viza almadan Azərbaycan Respublikasına qayıtmaq hüququ verən, habelə həmin şəxslərin ölkə ərazisində şəxsiyyətini və yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alındığını təsdiq edən sənəddir.
Ətraflı məlumat: https://www.migration.gov.az/az/page/73
İş icazəsi
18 yaşına çatmış əmək qabiliyyətli hər bir əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs onu işə cəlb edən hüquqi şəxslər, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər və xarici hüquqi şəxslərin filial və nümayəndəlikləri vasitəsi ilə iş icazəsi aldıqdan sonra Azərbaycan Respublikasında işləyə bilər. İşəgötürənlər əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda olduqda da ona iş icazəsinin alınması üçün müraciət edə bilərlər.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan  şəxslərin Azərbaycan Respublikasında haqqı ödənilən əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmalarının əsas şərtləri  iş yerinin tələblərinə cavab verən peşə hazırlığına və ya ixtisasa malik Azərbaycan Respublikası vətəndaşının iddia etmədiyi boş iş yerlərinin mövcudluğu, məşğulluq xidməti orqanları tərəfindən işəgötürənlərin işçi qüvvəsinə olan ehtiyaclarını yerli əmək ehtiyatları hesabına təmin etmək imkanının olmamasıdır.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində haqqı ödənilən əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsində müəyyən edilmiş qaydada müvəqqəti yaşamaq üçün icazə ilə yanaşı, iş icazəsi almalıdırlar.

Temporary staying period
Temporary staying period of foreigners and stateless persons, who enter the Republic of Azerbaijan with a visa, cannot exceed the staying period indicated on the visa, while temporary staying period of those who enter the Republic of Azerbaijan under visa-free regime, cannot exceed 90 days except for the cases envisaged by the international agreements that the Republic of Azerbaijan is a party to.
Foreigners and stateless persons staying in the territory of the Republic of Azerbaijan must observe the declared purposes of their entry and leave the territory of the country after the expiration of the defined period. At the same time, foreigners applying to the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan for the purpose of obtaining a permit for temporary residence in the territory of the Republic of Azerbaijan, are recommended to adhere to their declared purpose of arrival.
The declared purpose of the arrival of the foreigners coming to the Republic of Azerbaijan with a visa must correspond to the purpose of the visit indicated in the visas issued to them. Foreigners who arrive to our country are issued visas for official, business, scientific, education, labor, tourism, cultural, sports, humanitarian, medical and personal visit purposes.
Violation of these rules leads to administrative responsibility according to Article 575.1.3 of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan (engaging in activities that do not correspond to the declared purpose of arrival to the Republic of Azerbaijan during the period of temporary stay, temporary or permanent residence on the territory of the Republic of Azerbaijan).
If temporary staying period of foreigners and stateless persons in the country is not extended, or they are not granted temporary residence permit, or no application for the extension of temporary staying period or issuance of temporary residence permit has been received by the end of that period, they must leave the territory of the Republic of Azerbaijan.
Registration at the place of stay
Foreigners or stateless persons temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days (as well as when they change their place of stay) must apply to the management of the place he/she stays (hotel, sanatorium, rest home, boarding house, camping, tourist base, hospital or other similar public places) or the owner of the apartment or other place of accommodation in order to get registered upon place of stay by the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan without paying any state fee.
More information: https://www.migration.gov.az/en/oyq/oyq
Extension of temporary staying period
Foreigners and stateless persons must apply to the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan by submitting required documents for the extension of temporary staying period at least 3 working days (except the cases of emergency stop during the transit passage) before the expiration of their temporary staying period. Temporary staying period of foreigners and stateless persons in the country can be extended up to 60 days.
Temporary staying period of foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan can be extended in the following cases:
• In case of a need for urgent medical treatment in the territory of the Republic of Azerbaijan;
• In case of serious illness or death of any close relative residing in the Republic of Azerbaijan;
• In case of a justified application on incompleteness of intended works by foreigners and stateless persons arrived in the Republic of Azerbaijan related with official necessity, submitted by the organization inviting those persons;
• In case of emergency stop during the transit passage of foreigners and stateless persons in the territory of the Republic of Azerbaijan;
• In case of extension of temporary staying period of father, mother, husband (wife), child, brother, sister of a foreigner or stateless person in the Republic of Azerbaijan.
More information: https://www.migration.gov.az/en/page/72
Temporary or permanent residence permit
Foreigners and stateless persons intending to reside temporarily or permanently in the territory of the Republic of Azerbaijan must obtain a relevant permit for it.
Permission card for temporary or permanent residence in the territory of the Republic of Azerbaijan is a document authorizing foreigners and stateless persons to reside in the Republic of Azerbaijan temporarily or permanently, and exit from the Republic of Azerbaijan and return back to the Republic of Azerbaijan under visa-free regime during its validity period, and certifying the identities and registration of those persons upon the place of residence.
More information: https://www.migration.gov.az/en/page/73
Work permit
Every able-bodied and over 18 years old foreigner and stateless person can work in the Republic of Azerbaijan after obtaining a work permit through juridical persons, physical persons engaged in entrepreneurship activity without establishing juridical persons, and branches and representations of foreign juridical persons employing him/her. Employers can apply for obtaining work permit for a foreigner and stateless person while they are still beyond the borders of the Republic of Azerbaijan.
Principal conditions for carrying out paid labour activity by foreigners and stateless persons are the availability of vacancies which are not applied to by a citizen of the Republic of Azerbaijan who has professional skills or qualifications required for such job, and the inability of employment services to meet employers’ need in manpower at the cost of local labour resources.
Foreigners and stateless persons who want to engage in paid labor activities in the territory of the Republic of Azerbaijan must obtain a work permit in addition to a temporary residence permit in a way required by the Migration Code of the Republic of Azerbaijan.