21.1. Azərbaycan Respublikasında 10 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar (bu barədə ölkəyə daxil olan əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə dövlət sərhədinin buraxılış məntəqələrində Azərbaycan, rus və ingilis dillərində olan müvafiq bildiriş verilir).[4]
21.2. Bunun üçün əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin qaldığı yerin (mehmanxana, sanatoriya, istirahət evi, pansionat, kempinq, turist bazası, xəstəxana və ya digər belə ictimai yerlər) müdiriyyəti və ya mənzilin, digər yaşayış sahəsinin sahibi (bundan sonra – “qəbul edən tərəf”) əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin ölkəyə gəldiyi vaxtdan 10 gün ərzində həmin şəxsin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması haqqında ərizə-anketi və onun pasportunun (digər sərhədkeçmə sənədinin) surətini müvafiq icra hakimiyyəti orqanının internet informasiya ehtiyatı, elektron poçt vasitəsi ilə və ya şəxsən müvafiq icra hakimiyyəti orqanına təqdim etməlidir.[5]
21.3. Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmaları üçün bu Məcəllənin 21.2-ci maddəsində müəyyən olunmuş qaydada müraciət edə bilərlər.
21.4. Ərizə daxil olduqdan sonra müvafiq icra hakimiyyəti orqanı dərhal əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs barədə məlumatları Vahid Miqrasiya Məlumat Sisteminə daxil etməklə onları olduğu yer üzrə qeydiyyata alır və bu barədə 1 iş günü ərzində müraciət edən şəxsə məlumat verir.
21.5. Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər aşağıdakı müddətlərə qeydiyyata alınırlar:
21.5.1. viza əsasında gələnlər - vizada göstərilən qalma müddətinə;
21.5.2. viza tələb olunmayan qaydada gələnlər - 90 gün müddətinə.
21.6. BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali komissarının Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi tərəfindən himayəyə götürülmüş əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin himayə müddətinə olduğu yer üzrə qeydiyyatı müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən Nümayəndəliyin məlumatları əsasında aparılır.
21.7. Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün dövlət rüsumu ödənilmir.
21.8. Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yerdən getdikdə, qəbul edən tərəf və ya şəxs özü bu barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanına məlumat verir və bu məlumat əsasında onlar olduğu yer üzrə qeydiyyatdan çıxarılırlar. Qeydiyyat müddəti başa çatdıqda, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər qeydiyyatdan çıxarılmış hesab edilirlər.
21.9. Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs olduğu yeri dəyişdikdə, o, yeni olduğu yerə gəldiyi vaxtdan 5 iş günü ərzində bu Məcəllənin 21.2–21.5-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş qaydada yeni olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır.

Foreigners and stateless persons’ registration upon place of stay in the Republic of Azerbaijan:
21.1. Foreigners or stateless persons temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 10 days should register upon place of stay.
21.2. For this purpose, the management of the place of stay of the foreigner or stateless person (hotel, sanatorium, rest home, guest house, camping, tourist base, hospital or other similar places) or the owner of the apartment or other residential area where the foreigner or stateless person stay (hereinafter referred to as the receiving party) should submit application for registration upon place of stay and copy of the passport (other border crossing document) of that person to the relevant executive authority through official website of the relevant executive authority, mail, e-mail or in person within 3 days after arrival of the person in the country.
21.3. Foreigners and stateless persons can also apply themselves in a way envisaged by Article 21.2 of this Code for registration upon place of stay.
21.4. After reception of the application, the relevant executive authority immediately registers the foreigner or stateless person upon place of stay by entering the information about them into the Unified Migration Information System and informs the applicant about it within 1 business day.
21.5. Foreigners and stateless persons are registered for the following periods:
21.5.1. Persons arriving upon visa – for the period of stay indicated on the visa;
21.5.2. Persons arriving under visa-free regime – for 90 days.
21.6. Registration upon place of stay (during the protection period) of foreigners and stateless persons who are under the protection of UNHCR Representation in the Republic of Azerbaijan, is conducted by the relevant executive authority upon data provided by the Representation.
21.7. No state fee is required for registration upon place of stay of foreigners and stateless persons.
21.8. When foreigners and stateless persons leave their places of stay, the receiving party or the person himself/herself informs the relevant executive authority about it and they are deregistered upon place of stay based on that information. When the registration period ends, foreigners and stateless persons are considered as deregistered.
21.9. When a foreigner or stateless person changes his/her place of stay, he/she should be registered upon new place of stay in a way set forth in Articles 21.2 – 21.