Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin 10-cu qeyri-rəsmi görüşündə çıxışı
Hörmətli nazir cənab Makey,
Hörmətli Komissar Han,
Minsk şəhərinə geri qayıtmaqdan və bugünkü iclasın mükəmməl təşkilinə və isti qonaqpərvərliyinə görə minnətdar olduğum dostum cənab Makeyə qonaq olmaqdan şadam. Bu iclas çox maraqlı bir vaxta təsadüf edir. Yalnız Aİ ilə əməkdaşlıq gündəliyimiz baxımından deyil, ən son regional hadisələr baxımından maraqlıdır.
Uzlaşma və İKT sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində ortaq məqsədimizi qurarkən Azərbaycan həmçinin dünən kommunikasiya nazirlərinin qeyri-rəsmi iclasında fəal iştirak etmişdir. Mən həmin nazirlər iclası üçün maraqlı mövzunun irəli sürülməsinə görə Belarusdan olan dostlarımıza təşəkkür etmək istərdim.
Bilirəm ki, biz belə qeyri-rəsmi görüşləri qeyri-rəsmi fikir və müzakirə mübadiləsinin aparılması məqsədilə keçiririk. Hərçənd, bugün bizim çox spesifik tematik gündəliyimiz var. Belə ki, mən mövzunu əhatə etmək üçün fikirlərimi strukturlaşmış şəkildə ifadə edəcəm.
İcazə verin Şərq Tərəfdaşlığının irəli aparılması və öhdəliklərin icrası mövzusundan başlayım:
2017-ci il Aİ ilə əməkdaşlıq gündəliyimizin irəliləməsi istiqamətində çox məhsuldar və ümidverici il olduğunu sübut etdi. Bu xüsusda, 2017-ci ilin fevral ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Brüsselə səfəri həlledici rol oynadı. Yeni ikitərəfli sənəd üzərində danışıqlar prosesinin rəsmi şəkildə başlanması və hər iki tərəfdən yüksək səviyyəli bəyanatlar əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün səylərimizin irəliləməsi istəqamətində qarşılıqlı niyyətlərimizi göstərdi.
Şərq Tərəfdaşlığının Brüssel Sammiti sübut etdi ki, ŞT çərçivəsində əməkdaşlıq regionda təhdidedici vəziyyətin real mülahizələrinə əsaslanmalı və ŞT-nin gətirə biləcəyi əlavə mümkün faydalara və potensiala söykənməlidir. Yenidən baxılmış ŞT-nin çoxtərəfli arxitekturası və “2020-ci ilədək 20 nəticə” onların icrası üçün daha aydın məqsəd, istək və vaxt müddətləri ilə əməkdaşlığın müvafiq sahələrinə diqqət yetirməyə bizə imkan verir.
ŞT-nin çoxtərəfli arxitekturasını yenidən qurduğumuzdan, ŞT-nin çoxtərəfli əsasda çatdırmaq bacarığı daha böyük əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan üçün ŞT-nin çoxtərəfli və ikitərəfli yolları bir-birini tamamlayır. Azərbaycan konkret addımlarla konkret nəticə verə biləcək ortaq maraq sahələrində mümkün və əlverişli layihələrin praktiki icrası vasitəsilə çoxtərəfli yolun inkişafını təşviq edir. Hər bir tərəfdaş dövlətin iqtisadi potensialına və spesifik məqsədlərinə uyğunlaşdırılmış əməkdaşlıq ŞT-nin fərqləndirmə, çeviklik, diqqət və daha çox məsuliyyət kimi yeni prinsiplərinin icrasında daha səmərəli olacaqdır.
Bu ilin oktyabr ayında ŞT-nin xarici işlər nazirlərinin iclasının müvəffəqiyyəti çoxtərəfli yolla əldə olunmuş dəqiq nəticələrlə tarazlaşdırılacaqdır. Qarşıdan gələn iclasda çoxtərəfli təşəbbüslərin və layihələrin həyata keçirilməsində irəli sürülən ən yaxşı təcrübələr və səylər əks olunmalı və gələcək inkişafa mane olan əsas siyasi problemlər müəyyən olunmalıdır.
Cənub Qaz Dəhlizinin (CQD) unikal iştirak çərçivəsində ŞT regionundan, eləcə də Aİ üzv dövlətlərindən və namizəd ölkələrdən müxtəlif tərəfdaşların cəlb olunması belə layihələrin çoxtərəfli tərəfdaşlıq çərçivələrinin canlandırılması istiqamətində həlledici ola biləcəyi ilə bağlı ən yaxşı göstəricidir.
Cənub Qaz Dəhlizinin açılışına həsr olunmuş rəsmi mərasim 29 may 2018-ci il tarixində Bakı Səngəçal Terminalında keçirildi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak etdi və rəmzi ventili açmaqla ilk kommersiya qazının Türkiyəyə çatmasını hədəfləmiş Azərbaycan və Gürcüstan boyunca CQD-nin dəyər zəncirini açıq elan etdi.
Cənub Qaz Dəhlizinin digər vacib seqmenti TANAP-ın möhtəşəm mərasimi 12 iyun tarixində Türkiyənin Eskişəhər şəhərində keçirildi. Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Ukrayna və serbiya prezidentlərinin iştirakı bir daha sübut etdi ki, istehsalçı, tranzit ölkələr və potensiallar da daxil olmaqla alıcılar arasında düzgün balanslaşdırılmış maraqlarını əks etdirən unikal enerji təhlükəsizliyi layihəsidir.
Şah Dəniz 2 layihəsi çərçivəsində 1-ci qazın ümumi həcmi 99.0% -dən, Cənubi Qafqaz boru kəmərinin genişləndirilməsi layihəsi - 100.0% (1-ci qaz), TANAP layihəsi - 94.0% və TAP layihəsi - 75% təşkil edir. Tikinti işlərinin son mərhələsi uğurla davam edir. Trans-Adriatik boru kəmərinin (TAP) Yunanıstan hissəsinin tikintisi bu ilin noyabr ayında başa çatacaqdır. Bütün mühəndislik və fiziki testlər 2019-cu ilin ortalarında başa çatacaq və 2020-ci ildə layihə kommersiya əməliyyatına hazır olacaqdır.
Biz inanırıq ki, bu cür əməkdaşlıq çərçivələri ümumi maraq doğuran digər sahələrdə, xüsusilə nəqliyyat və uzlaşma sahələrində tətbiq edilə bilər. Bu xüsusda, Brüssel sammiti çərçivəsində yekunlaşdırılan Trans-Avropa Nəqliyyat Şəbəkəsinin (TEN-T) göstərici xəritələrinin son genişlənməsi bugün nəqliyyat və ticarət dialoqumuzun inkişaf etdirilməsi məqsədilə möhkəm bir platforma yarada bilər. Bugün Azərbaycan regionda, o cümlədən Aİ-nin qonşuluğunda yerləşən bir sıra əsas nəqliyyat layihələrinin memarıdır. Biz tərəfdaşlarımızla birlikdə Şərq-Qərb, Şimal-Cənub və Cənub-Qərb dəhlizlərini təşviq edirik. Avropa ilə Asiyanı birləşdirəm yenicə istifadəyə verilmiş Bakı-Tbilisi-Qars strateji dəmiryolu başlanğıc məntəqəsidir və regionun iqtisadi inkişafının təminatçısıdır. Digər maraqlı məqam Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının birinci mərhələsinin tamamlanmasıdır. Bununla kifayətlənməyərək, bir neçə gün öncə biz bir neçə il ərzində Azərbaycanın regional ticarət-daşınma, paylaşma və nəqliyyat mərkəzinə çevirilməsinə kömək edəcək Ələt Azad İqtisadi Zonasının yaradılmasına dair qanun qəbul etmişik. Bütün səylərimiz Azərbaycanla dostluq və strateji əlaqələrin inkişaf etdirilməsi niyyətində olan bütün qonşularımız və tərəfdaşlarımız üçün qarşılıqlı mənfəət əldə etməyə yönəlmişdir.
Mobillik və insanlararası təmasların təşviqi Aİ ilə qarşılıqlı əlaqələrimizin digər bir vacib meyarıdır. Biz inanırıq ki,readmisiyası və viza rejiminin sadələşdirilməsi üzrə sazişlərin uğurlu icrası Aİ və Azərbaycan arasında viza rejiminin liberallaşdırılmasına dair dialoqun başlaması üçün əsas yaradacaqdır. Aİ-nin viza rejiminin liberallaşdırılması üzrə Azərbaycan ilə dialoqunun vaxtında başlanması məsələsini nəzərdən keçirməsi ŞT-nin Brüssel Sammitinin yekun bəyannaməsinə tam uyğun gəlir. Əminik ki, vizasız səyahət hər iki tərəfin vətəndaşları üçün mühüm fayda gətirəcəkdir, belə ki bu, Aİ və Azərbaycan arasında siyasi, sosial, mədəni və iqtisadi əlaqələri daha da möhkəmləndirəcək, eləcə də insanlar arasında təmasları daha da gücləndirəcəkdir.
Qarşıdakı məqsəd və nəticələrə cavab vermək üçün daha yaxşı koordinasiya edilmiş səylər və birgə öhdəliklərə ehtiyac olduğunu qəbul etməliyik. Hal-hazırda paylaşılan mülkiyyət prinsipi əsasən tərəfdaş ölkələrin məsuliyyəti kimi müəyyən edilmişdir. ŞT proqramıAİ-nın maraqlı individual üzvləri, Aİ və onun tərəfdaş ölkələrinin ŞT proqramının məqsədlərinə nail olmaq üçün aktiv iştirak edərək bir araya gələ biləcəyi ‘üçtərəfli’ bir cığır kimi qalmalıdır. Tamamlayıcılıq üçün bir yer olmalıdır.
Qonşuluqda aktiv iştirak etmək, ilk növbədə daha geniş bir coğrafi sahədə təhlükəsizliyə nail olmaq, beynəlxalq hüququn təməl prinsiplərini dəstəkləmək və ümumi maraqları təmin etməkdir. Aİ-nın Xarici işlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasına əsasən, sülh və təhlükəsizlik davamlı və əhatəli inkişafdan, qlobal normalara və beynəlxalq sistemlərə əsaslanan qaydalara hörmətdən ayrılmazdır. Aİ-nın bu strategiyası, münaqişələrin səbəblərini özəyini həll etmək üçün Aİ-nin qlobal və regional fəaliyyət göstərməsi üçün məsuliyyət daşımasını nəzərdə tutur. Bu Avropa İttifaqını münaqişələrin təhlükəsizliyi məsəsləsinə daha systemli yanaşaraq beynəlxalq hüququn tam uyğunluğuna əsaslanmağa çağırır.
ŞT proqramının gələcəyi münaqişələrdən əziyyət çəkən regionda təhlükəsizlik, sülh və sabitliyin təmin edilməsindən asılıdır. Hazırda ŞT proqramının altı iştirakçı ölkəsindən dördününün suverenliyi və ərazi bütövlüyü mövcud münaqişələr nəticəsində pozulmaqda davam edir.
Brüssel Zirvə Bəyannaməsində Şərq tərəfdaşlığı regionunda bütün münaqişələrin sülh yolu ilə həlli üçün ümumi və ardıcıl bir yanaşma nümayiş edilmiş və həmçinin Avropa İttifaqı Qlobal Strategiyasına uyğun olaraq beynəlxalq hüququn vacib prinsipləri əks edilmişdir. Biz inanırıq ki, bu Aİ-nın edə biləcəyi ilə müqayisədə minimumdur. Bu həm də Aİ-nin xarici siyasətində nümayiş olunan uyğunluq və etibarlılıq məsələsidir. Bu yalnız sözlərdə qalmalı deyil. Qlobal və ya regional olmağından aslı olmayaraq bütün səviyyə və çərçivələrdə olan sənədlərdə qorunun saxlanmalı və səmərələşdirilməlidir.
Sülhdən danışarkən, Ermənistan da həmçinin Azərbaycanın torpaqlarının işğaldan azad edilməsi öhdəliyinə əməl etməlidir. Ermənistan təhlükəsizlik öhdəliyini dinləmək çox yaxşı olardı. Buna artıq son qoyulmalıdır. İnsanlararası təmaslara gəldikdə isə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun erməni və azərbaycanlı icmaları arasında dialoq da nəzərdən keçirilməlidir.
Əziz həmkarlar,
İndi isə Çoxillik Maliyyə Çərçivəsi üzrə prioritetlər və Xarici İnvestisiya Planından bəhs etməyə eləcə də, Azərbaycanın əməkdaşlığımızın bu sub-sahəsindəki gözləntilərini paylaşmağa icazə verin. Maliyyə əməkdaşlığı Aİ-nin Azərbaycanla münasibətlərinin təməl daşı olaraq qalır. Ölkəmiz regionda siyasət işi ilə maliyyə yardımı arasında daha sıx sinerji yaratmaqda instrumental rol oynamış Tvinninq layihələrinin çempionu olub.
Vahid Dəstək Çərçivəsində 2014-2017-ci illər üzrə Avropa İttifaqının Azərbaycana göstərdiyi yardım regional və kənd ərazilərinin inkişafı, ədliyyə sektorunda islahatlar, potensialın artırılması və institusional quruculuğa dəstək sayəsində təhsil və bacarıqların inkişafı kimi əsas dövlət siyasətlərinin həyata keçirilməsinə töhfə vermişdir.
Biz iqtisadiyyatı diversifikasiya etmək və iqtisadiyyatın əsas sektorları və milli iqtisadiyyat üzrə Strateji Yol Xəritəsində müəyyən edilən xüsusi sektora yönəldilmiş inkişaf modelinə əsaslanan özəl sektora keçid etmək üçün hökumətin iddialı islahat gündəliyinin həyata keçirilməsində Aİ-nin sıx əməkdaşlığını dəstəkləyirik.
Yerli istehsalın xarici bazarlara çıxmasını təmin etmək məqsədilə, kənd ərazilərində sahibkarlıq fəaliyyəti və investisiya imkanlarını inkişaf etdirmək məqsədi daşıyan "EU4Lankaran" kimi oxşar daha çox layihənin həyata keçirilməsini gözləyirik.
Aİ-nin Azərbaycan üçün maliyyə yardımının gələcəkdə proqramlaşdırılması Tərəfdaşlıq Prioritetləri ilə idarə olunacaq. Biz danışıqları yekunlaşdırmağa yaxınlaşırıq və tezliklə onu imzalamağa ümid edirik.
Sənəd uzunmüddətli perspektivdə tərəflərin Aİ tərəfindən Çoxillik Maliyyə Çərçivəsinin yeni mərhələsi üçün ayrımış vəsaitlərinin emissiya dərəcəsini artırmağa imkan verəcək Avropa İttifaqı-Azərbaycan əməkdaşlığının uzunmüddətli hədəflərinə yönəldiləcəkdir.
İndiyə qədər Azərbaycan TANAP-ın Boru Kəməri Təhlükəsizliyi Sistemi üçün ətraflı mühəndislik fəaliyyətlərinə görə yardım aldığı Avropanın uzlaşdırılması mexanizmi kimi xüsusi proqramlarından əhəmiyyətli dərəcədə faydalanmışdır.
Avropa Qonşuluq aləti çərçivəsində Ərazi Əməkdaşlığı sərhədyanı bölgələrdə sosial və iqtisadi çağırışların birgə həlli üçün Azərbaycan və Gürcüstanın yerli hakimiyyət orqanları və icmaları arasında sərhədlərarası əlaqələri gücləndirir.
Biz, Xarici İnvestisiya Planını Aİ-nin şərq qonşuluğuna doğru klassik inkişaf yardımlarından kənara çıxacaq iddialı və hərtərəfli uzunmüddətli maliyyə strategiyası kimi nəzərdən keçiririk. Həmçinin, Azərbaycan regional sərhədboyu layihələr üçün Azərbaycan istisna olmaqla Aİ-nin digər tərəfdaş ölkələrini özündə ehtiva edən Aİ-nin “Avropanın Uzlaşdırılması Mexanizmi” layihəsindən dolayı yolla faydalanmışdır. Bankçılıq layihələri sözsüz ki Aİ-nin maliyyələşməsinin cəlbi istiqamətində həlledici rol oynayır və Azərbaycan bu xüsusda çox yaxşı mövqedə yerləşir. Biz, bu xüsusda Xarici İnvestisiya Planına uyğun olaraq qurumlardan ən yaxşı şəkildə istifadə etmək məqsədilə avropalı tərəfdaşlarımızla işləməyi səbirsizliklə gözləyirik.
Digər tərəfdən Aİ-nin tərəfdaş ölkələrlə siyasi və ya maliyyə əlaqəsi tərəfdaş ölkələrin öz regional gündəliyinin pozulmasına gətirib çıxarmamalıdır, əksinə onların ənənəvi strateji münasibətlərini və layihələrini dəstəkləməlidir.
Yekun olaraq əminliklə qeyd edə bilərəm ki, Aİ və tərəfdaş ölkələrinin uzunmüddətli maraqları əlaqələrimizin daha da yaxın olmasını tələb edir. Bir çox sahələrdə böyük istifadə olunmamış potensial vardır və bizim güclü tərəfdaşlar olmağımız üçün çoxlu səbəblər vardır. Biz sammitin bəyanatlarının yalnız kağız üzərində və mövcud vəziyyətdən kənarda qalmasına yol verə bilmərik.
Mən və komandam yuxarıda qeyd etdiyim məqamların müzakirəsi üçün hazırıq. İnanıram ki, bugünkü görüş ŞT çərçivəsində əməkdaşlığımızın əsas komponentlərinin gücləndirilməsi və səmərliləşdirilməsi üçün ortaq məqsədlərimizə xidmət edəcəkdir.

Speech by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the 10th Informal Ministerial Meeting of the Eastern Partnership countries
Dear Minister Mr. Makei,
Dear Commissioner Hahn,
I am happy to be back in Minsk and be a guest to my friend Mr. Makei, to whom I am grateful for a warm hospitality and an excellent organisation of today’s meeting. This meeting comes at a very interesting time. Interesting in terms of not only our cooperation agenda with the EU, but also most recent regional developments.
Building on our shared objective to enhance cooperation in the field of connectivity and ICT, Azerbaijan also actively participated yesterday in an informal meeting of the Ministers of Communication. I would like to commend our friends from Belarus for coming up with an interesting topic for that ministerial meeting.
I know that we hold such informal meetings with an objective to have an informal exchange of views and deliberations. However, today we have a very specific thematic agenda. So, I will express my opinion in a structured fashion to cover the theme.
Let me start by Taking forward the Eastern Partnership and delivering on commitments:
2017 proved to be a productive and promising year for advancement of our cooperation agenda with the EU. The visit of the President of Azerbaijan to Brussels in February 2017 played a crucial enabling role in this regard. Official launch of negotiations process on a new bilateral document and high level statements from both sides indicated mutual ambitions about stepping up our efforts to enhance the cooperation.
EaP Brussels Summit proved that cooperation within EaP should be based on realistic considerations of challenging situation in the region and focus on the benefits and potential value-added that EaP could bring. Revised EaP multilateral architecture and “20 Deliverables by 2020” enable us to concentrate on pertinent areas of cooperation with clear cut goals, aspirations and timeframes for their implementation.
As we have also reshaped EaP’s multilateral architecture, the ability of the EaP to deliver in a multilateral track assumes ever greater importance. For Azerbaijan multilateral and bilateral tracks of EaP are complementary to each other. Azerbaijan advocates for advancement of a multilateral track through practical implementation of feasible and tangible projects in areas of shared interest, which could deliver concrete results through concrete actions. Cooperation adapted to the economic potential and specific goals of each partner state would be more efficient in realization of the new ENP principles of differentiation, flexibility, focus and greater ownership.
The success of EaP Foreign Ministers’ meeting in October this year will be weighed by tangible results reached in a multilateral track. The upcoming meeting should reflect on best experiences and efforts put forward in realization of multilateral initiatives and projects and should identify key political challenges that hamper further progress.
Unique participatory framework of the Southern Gas Corridor (SGC) - involving diverse stakeholders from EaP region, as well as EU member states and candidate countries is a best indication that such projects could be crucial in revitalizing multilateral partnership frameworks.
An official ceremony marking the inauguration of the Southern Gas Corridor was held on May 29, 2018 at the Baku Sangachal Terminal. President of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the ceremony and opening a symbolic valve formally inaugurated the SGC value chain across Azerbaijan and Georgia aimed at delivering first commercial gas to Turkey.
The ground-breaking ceremony for TANAP - another important segment of the Southern Gas Corridor was held in June 12 in Eskisheher, Turkey. The attendance of the Presidents of Azerbaijan, Georgia, Turkey, Ukraine and Serbia proved once more that SGC is a unique project of energy security with right balance of interests between producers, transit countries and consumers, including potential ones.
Overall progress to the 1st Gas under Shah Deniz Stage 2 project is over 99.0%, Southern Caucasus Pipeline Expansion project - 100.0% (to the 1st Gas), TANAP project – 94.0% and TAP project – 75%. The final phase of construction works is successfully progressing. The construction of the Greek section of the Trans-Adriatic Pipeline (TAP) will be completed this November. All engineering and physical tests will be carried out by mid-2019, and in 2020 the project will be ready for a commercial operation.
We believe that such cooperation frameworks may be deployed in other areas of common interest, particularly in the fields of transport and connectivity. In this regard, a recent extension of the indicative maps of the Trans-European Networks (TEN-T), which was finalized on the sidelines of Brussels Summit, today can provide a solid platform to enhance our transport and trade dialogue. Today, Azerbaijan is an architect of some major transport projects across the wider region, including EU’s neighbourhood. Together with our partners, we promote East-West, North-South and South-West corridors. Newly commissioned Baku-Tbilisi-Kars strategic railway connecting Asia with Europe is a starting point and provider of economic boost to the region. Another point is a completion of the first phase of the Baku International Sea Trade Port. Not stopping there, few days ago we adopted the legislation on establishing a Free Economic Zone in Alyat, which will help to transform Azerbaijan in few years into a regional trade-logistics distribution and transportation hub. All our efforts lead to a win-win situation for all our neighbours and partners who are willing to develop friendly and strategic relations with Azerbaijan.
Promotion of the mobility and people-to-people contacts is another important dimension of our interaction with the EU. We do believe that the successful implementation of readmission and visa facilitation agreements should pave the way for launching the dialogue on visa liberalization between the EU and Azerbaijan. It is fully in line with the Joint Declaration of the EaP Brussels Summit where the EU undertook to consider in due course the opening of Visa Liberalization Dialogue with Azerbaijan. We are confident that the visa-free travel will bring important benefits for citizens on both sides, as it will reinforce political, social, cultural and economic ties between EU and Azerbaijan as well as further strengthen people-to-people contacts.
We have to admit that better coordinated efforts and shared commitments are needed to meet remaining goals and deliverables. So far the principle of shared ownership has been mostly defined as the responsibility of partner countries. EaP should remain as a “three-way street” engagement where interested individual EU member states along with the EU and partner countries should take active role in contributing to the EaP objectives. There should be a place for complimentarity.
Active engagement in the neighbourhood is primarily about achieving security in a wider geographical area, upholding the fundamental principles of international law and pursuing shared interests. According to the EU Global Strategy for Foreign and Security Policy, peace and security are indivisible from sustainable and inclusive development, the respect of global norms and rules-based international systems. This EU strategy mentions EU’s responsible engagement to act globally and regionally in order to address the root causes of conflicts. It calls the EU to engage more systematically on the security dimension of the conflicts in full compliance of international law.
Future of EaP strongly depends on maintaining security, peace and stability in the Region suffered from conflicts. Today the sovereignty and territorial integrity of four out of six EaP participating states continue to be undermined due to the existing conflicts.
Brussels Summit Declaration demonstrated general and coherent approach on peaceful resolution of all conflicts in the EaP region, as well as reflected on important principles of international law in line with the EU Global Strategy. We believe it is a minimum of what EU can do. It was also a matter of EU’s consistency and credibility in its foreign policy. It shouldn’t stop just there in words. It should be preserved and streamlined in all documents on all levels and in all frameworks – be they global or regional.
While talking about peace Armenia should also be committed to deoccupation of Azerbaijan's lands. It will also be better to hear Armenia's commitment security. Enough is enough. As regards of people to people contacts dialogue between Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan has to be considered.
Now let me turn to Multiannual Finance Framework priorities and the External Investment Plan and share Azerbaijan’s expectations in that sub-field of our cooperation.
Financial cooperation remains a cornerstone of the EU’s relations with Azerbaijan. Our country has been a champion of Twinning projects in theregion which played an instrumental role in creating closer synergy between policy work and financial assistance. Single Strategic Framework forthe EU support to Azerbaijan for the period 2014- 2017 has contributed to the realization of key governmental policies, such as regional and ruraldevelopment, justice sector reform, education and skills development complemented by support for capacity development and institution building.
We welcome the EU’s solid cooperation in the implementation of ambitious reform agenda of the government to diversify its economy and movetowards a private sector led growth model as identified in Strategic Roadmap on national economy and basic sectors of economy. We look forward toseeing more projects similar to the “EU4Lankaran” which aims to develop entrepreneurial activities and investment opportunities in rural areaswith a view of enabling access of local production to foreign markets.
The future programming of the the EU’s financial assistance for Azerbaijan will be guided by Partnership Priorities. We are close toconclude negotiations and hope to sign it soon. The document will focus on far-reaching objectives of the EU-Azerbaijan cooperation which in thelong run will allow sides to increase the absorption rate of the EU funds allocated in the new phase of Multiannual Financial Framework. So far,Azerbaijan has largely benefited from specific programs of this Framework such as Connecting Europe Facility through which TANAP received fundingfor actions covering detailed engineering for the Pipeline Security System. Territorial Cooperation under the European Neighborhood Instrument isstrengthening cross-border contacts between local authorities and communities of Azerbaijan and Georgia for the development of joint solutions tocommon social and economic challenges in the bordering regions.
We regard the External Investment Plan as an ambitious and overarching long-term financial strategy of the EU towards Eastern neighborhoodthat will go beyond classical development assistance. Azerbaijan also indirectly benefitted from EU’s Connect Europe Facility (CEF) for regional cross-border projects, which except for Azerbaijan, also include EU’s other partner countries. Bankable projects will definitely play a critical role inattracting EU funding and Azerbaijan is very well-placed in this regard. We look forward to working with our European partners in order to makebest use of facilities under External Investment Plan in this regard.
On the other hand, EU’s political or financial engagement with partner countries should not lead to a disruption of partner countries’ own regional agenda but instead, support their traditional strategic relations and projects.
In conclusion, let me express our confidence that EU and partner countries’ long-term interests demand that our relations continue to be close. There is huge untapped potential in number of areas and we have many reasons to remain strong partners. We cannot afford that the Summit declarations remain only on paper and in a disconnect from the situation on the grounds.
I and my team stand ready to further discuss with you the points which I have mentioned above. I believe that today’s meeting will serve our shared objectives to enhance and streamline main components of our cooperation within EaP.