Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar BƏYANATI
Erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı tarixin müxtəlif mərhələlərində həyata keçirdikləri etnik təmizləmə siyasətinin ən qanlı səhifələrindən biri də 1918-ci ilin mart-aprel aylarında azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı hadisələridir.
Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Kürdəmir və digər ərazilərdə erməni daşnaklarının və onların havadarlarının silahlı dəstələri tərəfindən  azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı nəticəsində on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmiş, yaşayış məntəqələri dağıdılmış, mədəniyyət abidələri, məscid və qəbiristanlıqlar yerlə-yeksan edilmişdir. Bir çox qədim binalar, o cümlədən Bakının ən gözəl memarlıq abidələrindən olan İsmailiyyə binası, “Açıq söz”, “Kaspi”, “Baku” qəzetlərinin redaksiyaları və ziyarətgahlar top atəşinə tutularaq dağıdılmış, Təzəpir məscidinin minarələri ağır zədə almış,  Şamaxıda qədim Cümə məscidi yandırılmışdır.
Bakı quberniyasında başlanan kütləvi qətllər və talanlar daha sonra Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, İrəvanda, Göyçədə və digər bölgələrdə davam etdirilmişdir. On minlərlə azərbaycanlı ermənilərin törətdikləri vəhşiliklərin qurbanı olmuşdur. Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi dağıdılmış, yandırılmış və talan edilmiş, qadın, uşaq və yaşlılar da daxil olmaqla, dinc əhaliyə divan tutulmuşdur. Azərbaycanın tarixi torpaqlarına daxil olan İrəvan şəhərində və onun ətrafında 199 kənd yerlə-yeksan edilmiş, 132 min azərbaycanlı amansızlıqla qətlə yetirilmişdir.
1998-ci il mart ayının 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman əsasında azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalmasına siyasi-hüquqi qiymət verilmişdir. Martın 31-i hər il “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” kimi qeyd olunur.
Son illər bu istiqamətdə aparılan araşdırmalar nəticəsində çoxlu sayda yeni faktlar və sənədlər toplanmış, Quba şəhərində kütləvi məzarlıq aşkar edilmişdir. Həmin ərazidə yaradılan Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi ermənilərin günahsız azərbaycanlılara qarşı vandalizm hərəkətlərini əyani sübutlarla özündə əks etdirir.
1918-ci ildə on minlərlə dinc insanın kütləvi şəkildə etnik və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilməsi, bu cinayət əməlinin öncədən planlaşdırılmış və mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi, o cümlədən bu kimi cinayət əməllərinin Azərbaycanın müxtəlif ərazilərində törədilməsi faktları məhz soyqırım cinayəti kimi tövsif edilməlidir.
BMT Baş Məclisinin 1946-cı il 11 dekabr tarixli 96 (I) saylı qətnaməsində göstərilir ki, soyqırımı insan qruplarının yaşamaq hüququnu pozmaqla yanaşı, insanlığa qarşı ən ağır cinayətlərdəndir. BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiyaya görə, qabaqcadan düşünülmüş qaydada, hər hansı milli, etnik, irqi, yaxud dini qrupun kütləvi şəkildə tam və ya qismən məhv edilməsi niyyəti ilə törədilmiş cinayət əməlləri soyqırımı aktıdır.
Təəssüf ki, 1918-ci ildəki azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri beynəlxalq miqyasda hələ də öz siyasi-hüquqi qiymətini almamışdır.
Bir xalqa qarşı əsrlər boyu davam edən nifrət siyasəti nəticəsində törədilən soyqırım cinayətlərinə beynəlxalq ictimaiyyətin biganə yanaşması, eləcə də cinayətkarların ədalət mühakiməsinə cəlb edilməməsi cəzasızlıq sindromunun inkişafına, yeni bəşəri cinayətlərin törədilməsinə, insan hüquqlarının kütləvi pozuntularının geniş vüsət almasına gətirib çıxara bilər.
Biz  dünya birliyini və beynəlxalq təşkilatları ikili standartlara yol vermədən, beynəlxalq hüquq normaları və prinsiplərini rəhbər tutaraq, insanlıq əleyhinə cinayət olan, 1918-ci ildə Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımına səssiz qalmamağa, bu qatı cinayəti beynəlxalq səviyyədə soyqırımı aktı kimi tanımağa, qətiyyətli və ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırırıq.
Səbinə Əliyeva
26 mart 2021-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on March 31- Day of Genocide of Azerbaijanis
One of the bloodiest pages of the policy of ethnic cleansing pursued by the Armenian nationalists against our people at different stages of history is the genocide committed against the Azerbaijanis in March-April, 1918.
The genocide against the Azerbaijani people committed by the armed groups of dashnak Armenians and their supporters had resulted in mass killing of tens of thousands of civilians due to their ethnicity and religion in Baku city, different regions of Baku governorate, and other cities, including Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Hajigabul, Salyan, Kurdamir, and other districts. The residential areas, cultural monuments, mosques, and cemeteries were brutally destroyed. Many ancient buildings, including the “Ismailiyya” building, one of the most beautiful architectural monuments in Baku, the offices of “Achig Soz”, “Kaspi” and “Baku” Newspapers, and shrines were destroyed by artillery fire, the minarets of the “Tazapir” Mosque were severely damaged, and the ancient “Juma” Mosque in Shamakhi was set on fire.
The mass annihilation and pillaging started in Baku province later continued in Karabakh, Zangazur, Nakhchivan, Iravan, Goycha, and other regions. Tens of thousands of Azerbaijanis became victims of mass atrocities committed by the Armenians. The dashnaks had destroyed, burned, and plundered 110 villages in Shamakhi, 167 in Guba, over 150 in Karabakh, 115 in Zangazur Provinces, and 98 in Kars Oblast; innocent people, including women, children and the elderly, were brutally murdered. Furthermore, 199 villages in and around Iravan city, which was a historical territory of Azerbaijan, have been ruined and 132,000 Azerbaijanis have been mercilessly murdered.
Based on the Presidential Decree of March 26, 1998, “On the Genocide of Azerbaijanis”, the genocide of the Azerbaijanis perpetrated by the Armenians was made a political and legal assessment. So, March 31 is marked annually as “The Day of Genocide of Azerbaijanis”.
Within past years, many new facts and evidential documents have been collected as a result of investigations carried out in recent years, and a mass grave was discovered in Guba city. Guba Genocide Memorial Complex, which has been established on this site, visually reflects the vandalism of Armenians against innocent Azerbaijanis.
The massacre of tens of thousands of civilians in 1918 on ethnic and religious grounds, the planned and gradual manner of these criminal acts, as well as commitment of such crimes in various parts of Azerbaijan must be interpreted as a crime of genocide.
The UN General Assembly Resolution 96 (I) of December 11, 1946, states that genocide is denial of the right to existence of entire human groups, as homicide is the denial of the right to live of individual human beings. According to the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, adopted by UN General Assembly Resolution 260 (III) of December 9, 1948, genocide means any act committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group.
Unfortunately, the genocide committed against Azerbaijanis in 1918, has not yet received its political and legal assessment at the international level.
The indifference demonstrated by the international community to the crimes of genocide against one nation committed as a result of hatred speech policy pursued for centuries, as well as the failure to bring the perpetrators to justice may cause the development of impunity syndrome, provoking new crimes and widespread human rights violations.
We call on the world community and international organizations not to remain silent about the genocide committed against Azerbaijanis in 1918, which is a crime against humanity, to recognize this heinous crime as an act of genocide at the international level, and to show determination and justice, without double standards, being guided by the norms and principles of international law.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman)
March 26, 2021
This Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan, as well as to the Azerbaijani Diasporas.