No:121/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 4 aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı Günü ilə bağlı bəyanatı
Bu gün Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Aksiyasına Yardım Günü kimi qeyd olunur. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərinin Ermənistan tərəfindən kütləvi minalanması və Ermənistan hökumətinin bölgənin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün mina yerləri ilə bağlı məlumatı bölüşməkdən imtina etməsindən qaynaqlanan təhlükə ilə bağlı ciddi narahatlığını bir daha bəyan edir.
Azərbaycan azad edilmiş ərazilərinin kütləvi minalanması problemi ilə üzləşmişdir və bu, münaqişədən sonrakı dövrdə həm hərbi, həm də mülki şəxslərin həyatı, təhlükəsizliyi və yaşayış imkanları üçün ciddi təhlükədir.
Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin təxminən 30 illik işğalı dövründə Ermənistanın bu ərazilərə məqsədli şəkildə minalar yerləşdirməsi Azərbaycan hərbçiləri və mülki vətəndaşları arasında çox sayda itkiyə səbəb olmuşdur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatlarından sonra məcburi geri çəkilmə mərhələsində də Ermənistan Azərbaycan tərəfinə mümkün qədər ziyan vurmaq və evlərinə qayıdacaq mülki əhaliyə əlavə maneələr yaratmaq üçün məqsədli şəkildə həmin ərazilərdə kütləvi şəkildə minalar yerləşdirib.
Ermənistan beynəlxalq öhdəliklərini açıq şəkildə pozaraq, minalanmış ərazilərin yeri barədə məlumatı təqdim etməkdən imtina edir. Bu, beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır.
10 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri tərəfindən Ermənistan və Azərbaycan arasındakı bütün hərbi əməliyyatlara son qoyulduğunu elan edən üçtərəfli bəyanat imzalandığı vaxtdan bu günədək, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə mina partlaması nəticəsində aralarında 14 nəfəri mülki şəxs olmaqla, 20 nəfər Azərbaycan vətəndaşı həlak olub. Eyni zamanda, digər insanları qorumağa çalışan Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyinin (ANAMA) cəsur əməkdaşları da daxil olmaqla, 85 vətəndaşımız (o cümlədən, 16-sı mülki şəxs) ağır yaralanıb.
Bu ərazilərin kütləvi minalanması Azərbaycan hökumətinin başlatdığı bərpa və yenidənqurma planlarının həyata keçirilməsinə ciddi şəkildə mane olur. Ən əsası isə bu, yüz minlərlə məcburi köçkünün öz evlərinə təhlükəsiz və layiqli şəkildə qayıtmaq kimi ayrılmaz hüququnun həyata keçirilməsinə mənfi təsir göstərir. Təxminən otuz ildir ki, evlərindən didərgin düşmüş ailələr, ərazilər minalardan təmizlənmədiyi üçün hələ də təhlükəsiz şəkildə öz evlərinə geri dönə bilmirlər.
Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını qanunsuz şəkildə işğalı dövründə, habelə bu torpaqlardan çıxmağa məcbur edilən zaman həmin ərazilərdə məqsədli şəkildə minaların yerləşdirilməsi, etnik təmizləməyə məruz qalmış yüz minlərlə azərbaycanlının öz torpaqlarına qayıtmasına və bu insanların fundamental hüquqlarının həyata keçirilməsinə maneə olmaq və mümkün qədər çox insanın lüzumsuz əzab çəkməsinə nail olmaq istəyən Ermənistanın niyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirir. Ermənistanın bu davranışı regionda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığın reallaşdırılmasına başlıca əngəl olmaqda davam edir.
Azərbaycan dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistan tərəfindən basdırılan minaların insanların həyatını itirməsinə səbəb olması faktını qınamağa çağırıb. Azərbaycan Mina Xəbərdarlığı Günündə müraciətini bir daha təkrar edir və beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın beynəlxalq öhdəliklərini pozmasına, o cümlədən məqsədli şəkildə minalar yerləşdirmək siyasətinə, məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıtmasına mane olmasına və minaların yeri barədə məlumatı təqdim etməkdən imtina etməsinə göz yummamağa çağırır.
Biz Ermənistandan beynəlxalq hüquq qarşısında tutduğu öhdəlikləri və insan həyatını qorumaqla bağlı mənəvi borcunu yerinə yetirməsini tələb edirik. Azərbaycan sülhü və cavabdehliyi təmin etmək üçün bütün mövcud və lazımi hüquqi tədbirləri görəcəkdir.

No:121/21, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 4th of April - International Mine Awareness Day
Today marks the annual International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Actions. On this occasion, Azerbaijan repeats its grave concerns around the serious threat emanating from the massive mine contamination of its recently liberated territories by Armenia and the subsequent refusal of the Government of Armenia to share the location of these mines in order to make the region safe.
Azerbaijan is faced with major mine contamination of its recently liberated territories, which represents a serious threat to the life, safety, and livelihoods of both military and civilians in the post-conflict period.
During almost three decades of occupation of the internationally recognized territories of Azerbaijan, Armenia deliberately laid mines in these territories, as a result of which there had been numerous casualties among the Azerbaijani military and civilians.
With a view to inflicting as much damage as possible, as well as creating additional obstacles for civilians returning to their homes, Armenia also deliberately planted mines on a massive scale during its forced withdrawal following the counter-offensive operation of the Armed Forces of Azerbaijan.
Armenia, in a blatant violation of its international obligations, now refuses to release information on the location of minefields. This is a severe breach of international humanitarian law.
Since the signing of the Trilateral Statement by the leaders of Azerbaijan, Armenia, and Russia on November 10, 2020, which announced an end to all military activities between Armenia and Azerbaijan, 20 citizens of Azerbaijan, including 14 civilians have been killed as a result of mine explosions in the recently liberated territories. 85 citizens, including 16 civilians have been seriously injured, including the brave employees of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) attempting to protect others.
The massive mine contamination of these territories also seriously impedes the realization of rehabilitation and reconstruction plans that the Government of Azerbaijan has embarked on. Most importantly, it affects the realization of the inalienable right of the hundreds of thousands of internally displaced persons to return to their homes in safety and dignity. Families forced from their homes for nearly thirty years still cannot safely return until these mines are cleared.
Armenia’s deliberate policy of planting mines at scale during the period of illegal occupation, and during its forced withdrawal from these lands, clearly demonstrates the intention to deny access of the hundreds of thousands of Azerbaijanis ethnically cleansed by Armenia to their homelands, to hamper the realization of fundamental rights of these people, and inflict as much unnecessary human suffering as possible. Armenia’s conduct continues to impede the realization of the vision of peace, security, and cooperation in the region.
Azerbaijan has repeatedly called for the international community to voice their concern at the human cost of Armenia’s landmines. Azerbaijan reiterates its appeal on Mine Awareness Day and calls on the international community not to turn a blind eye to Armenia’s violations of its international obligations, including its deliberate policy of planting mines, impeding the return of internally displaced persons to their homelands, and refusing to release information on the location of landmines.
We urge Armenia to uphold its international legal obligations and its moral duty to protect life. Azerbaijan will take all available and necessary legal measures to ensure peace and uphold accountability.