Mətbuat şərhi 12 noyabr 2025
Bosniya və Herseqovinada rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov bu ölkənin müdafiə naziri cənab Zukan Helez ilə görüşüb.
Görüş zamanı hər iki ölkə arasında hərbi əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Qarşılıqlı səfərlərin və bu cür görüşlərin hərbi əlaqələrin genişlənməsinə, səmərəli təcrübə mübadiləsinin aparılmasına töhfə verdiyi vurğulanıb. Tərəflər, həmçinin hərbi sahədə maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşün yekununda iki ölkənin Müdafiə nazirlikləri arasında hərbi əməkdaşlıq planı imzalanıb, nazirlərin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib.
Rəsmi səfər proqramına uyğun olaraq general-polkovnik Z.Həsənov hərbi sənaye zavoduna və digər hərbi təyinatlı obyektə baş çəkib, orada yaradılan şərait və istehsalat avadanlıqları ilə tanış olub.

Press release 12 November 2025
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, who is on an official visit to Bosnia and Herzegovina, met with Minister of Defense of Bosnia and Herzegovina, Mr. Zukan Helez.
During the meeting, the current state and future prospects for the development of military cooperation between the two countries were discussed. It was emphasized that mutual visits and such meetings contribute to the expansion of military relations and the effective exchange of experience.
The parties also held a detailed exchange of views on a number of other issues of mutual interest in the military field.
At the end of the meeting, a military cooperation plan between the Defense Ministries of the two countries was signed, and a press conference with the Ministers was held.
In line with the official visit program, Colonel General Z.Hasanov also visited a defense industry factory and another military facility, where he got acquainted with the conditions and production equipment.