Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2021
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin 9 sentyabr - Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə bağlı məlumatı
Bu gün, 9 sentyabr tarixi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 74/275 saylı qətnaməsinə əsasən Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi qeyd edilir.
Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və onun Uşaqların Silahlı Münaqişələrə cəlb edilməsinə dair Əlavə Protokolunun, habelə 1949-cu il Müharibə Qurbanlarının Müdafiəsi üzrə Cenevrə Konvensiyalarının tərəfi olan Azərbaycan Respublikası uşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsinin təmin edilməsinə və silahlı münaqişələrdən əziyyət çəkən uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş beynəlxalq səylərə qətiyyətlə və davamlı olaraq dəstək verir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam etmiş silahlı təcavüzü zamanı Azərbaycanın təhsil infrastrukturuna ciddi ziyan vurulub, mindən çox təhsil müəssisəsi və uşaq bağçası tamamilə məhv edilib. Yüz minlərlə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün oğlanlar və qızlar Ermənistanın hərbi təcavüzündən irəli gələn ciddi problemlərin təsiri altında təhsil hüquqlarını həyata keçirə biliblər. Azərbaycan ərazisindəki təhsil müəssisələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mütəmadi olaraq heç bir fərq qoyulmadan atəşə məruz qalıb və məktəblilər və təhsil personalı təhlükə altında tədris prosesində iştirak edib.
Ötən il baş vermiş 44 günlük müharibə zamanı da Ermənistan beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq məktəbləri qəsdən hədəfə alıb, nəticədə 54 məktəbimiz dağıdılıb, 6-15 yaş arası 10 məktəbli faciəvi şəkildə qətlə yetirilib, 16 məktəbli isə yaralanıb.
Münaqişəni geridə qoyaraq, Azərbaycan diqqətini bütün uşaqlarımızın təhsil və potensiallarından təhlükəsiz şəkildə istifadə etmələrinə yönəldib. Hazırda biz azad olunmuş ərazilərimizdə məktəblərimizi yenidən tikirik.
9 sentyabr tarixini Təhsilin Hücumlardan Beynəlxalq Müdafiəsi Günü kimi dünya ictimaiyyəti ilə birgə qeyd edərək, azərbaycanlı məktəblilərə qarşı törətdiyi müharibə cinayətlərinə görə Ermənistanın daşıdığı məsuliyyətini və uşaqların təhlükəsiz şəraitdə təhsil almaq hüququna hörmət edilməsinin vacibliyini bir daha vurğulayırıq. Ermənistandan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş müharibə cinayətlərinə dair çoxsaylı faktları araşdırmaq və bu cinayətləri törədənləri məsuliyyətə cəlb etmək beynəlxalq öhdəliklərinə riayət etməyi tələb edirik.

Press release 09 September 2021
Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 9 September - International Day to Protect Education from Attack
Today, September 9 marks the annual International Day to Protect Education from Attack in accordance with the Resolution 74/275 of the United Nations General Assembly.
The Republic of Azerbaijan, being a party to the Convention on the Rights of the Child and its Optional Protocol on the Involvement of Children in Armed Conflict, as well as to the 1949 Geneva Conventions for the Protection of War Victims, has strongly and consistently supported international efforts aimed at ensuring effective protection for the rights of children and improving the situation of children affected by armed conflict
During the 30 years of aggression by Armenia against Azerbaijan serious damage was inflicted upon Azerbaijan’s education infrastructure. More than one thousand educational facilities, including kindergartens, were totally destroyed. Hundreds of thousands of Azerbaijani refugees and internally displaced children were only able to realize their right to education under the shadow of serious challenges and danger stemming from Armenia’s military aggression. Armenia indiscriminately attacked educational institutions in Azerbaijan, leaving schoolchildren and educational personnel under the great threat.
During the 44 days war of last year, 54 schools were damaged or destroyed, and tragically ten students, ages 6-15 years, were killed and 16 students were injured as a result of Armenia’s grave violations of the norms of international humanitarian law and deliberate targeting of schools.
As we move forward from the conflict, Azerbaijan is focused on ensuring that all of our children can enjoy their education and reach their potential in safety. We are working to rebuild the damaged schools in the liberated territories.
As we join the international community in marking September 9 as the International Day to Protect Education from Attack, it is important that we do not forget Armenia’s responsibility for war crimes it committed with regard to Azerbaijani schoolchildren and the importance of respecting the right of children to receive an education safely. We demand Armenia to abide by its international obligations to investigate and prosecute the numerous credible reports of war crimes perpetrated by Armenian forces.