Mətbuat şərhi 16 noyabr 2018
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma separatçı qurumun “rəhbəri”nin Fransaya səfərinə dair AR XİN Mətbuat Xidmətinin açıqlaması
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin "rəhbəri" kimi özünü təqdim edən Bako Saakyanın Fransaya səfəri oyuncaq qurumun beynəlxalq səviyyədə təşviq edilməsinə yönələn növbəti bir uğursuz cəhddir.
Bu səfərin həyata keçirilməsi üçün imkan yaradan və qanunsuz rejimin nümayəndələrini qəbul edən Fransa bu addımı ilə nəinki Azərbaycan və Fransa arasında mövcud olan ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin ruhuna və imzalanmış Sazişlərin dilinə uyğun davranmır, o eyni zamanda beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin aliliyinə və öz üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Fransanın Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarında yaradılmış qondarma rejimin təbliğinə şərait yaratması bu ölkənin  BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesində vasitəçilik edən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrindən biri qismində obyektivliyini və qərəzsizliyini ciddi sual altına alır.
Fransanın Azərbaycanın ərazilərinin işğalı və yüz minlərlə Azərbaycanlının qanlı etnik təmizləməyə məruz qalmasında bilavasitə əli olan insanların təntənəli şəkildə qəbul edilməsinə icazə verməsi bu ölkənin Azərbaycan ictimaiyyətində nüfuzuna ciddi zərbə vurur. Azərbaycan qeyd olunan məsələ ilə bağlı Fransa tərəfinə diplomatik kanallarla qəti etirazını bildirəcəkdir.
Fransa tərəfindən davamlı əsasda yürüdülən və ikili standartlara əsaslanan bu yanaşma Azərbaycanı Fransa ilə əlaqələri nəzərdən keçirməyə vadar edir.

Member of Presidency of Bosnia and Herzegovina receives honorary doctorate from Baku Slavic University
Member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Mladen Ivanic has received honorary doctorate from Baku Slavic University.
Rector of the university Asif Hajiyev presented doctorate to Mladen Ivanic in a ceremony that was attended by students and teaching staff of the university.
In his remarks, Asif Hajiyev expressed his confidence that this meeting would contribute to the development of the Slavic studies, as well as the expansion of humanitarian relations between the two countries.
The rector highlighted the university's history, its activities and international relations. He said that the universitçy which was founded by Azerbaijani national leader Heydar Aliyev as a unique center of Slavic studies in the region, maintains close ties with a number of world universities.
Rector Hajiyev expressed his hope that meeting with the member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina would give impetus to the development of cooperation between the two countries' universities.
The rector handed a certificate and cloak of honorary doctor to the member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina.
Mladen Ivanic stressed the importance of establishing relations between the two countries' universities, saying he will do his utmost to contribute to this.