Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Milorad Dodik ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 26-da Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Milorad Dodik ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvünü qarşıladı.
Prezident İlham Əliyev və Rəyasət Heyətinin üzvü Milorad Dodik birgə foto çəkdirdilər.
Sonra Prezident İlham Əliyevin və Rəyasət Heyətinin üzvü Milorad Dodikin görüşü oldu.
Azərbaycan Prezidenti İlham ƏLİYEV dedi:
-Cənab Sədr, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Sizi görməyimə çox şadam. Sammitdə iştirak etdiyiniz üçün çox şadam. Bu, həm də ikitərəfli gündəlikdə olan məsələləri müzakirə etmək üçün yaxşı imkandır. Mən çox şadam ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr çox uğurla inkişaf edir. Bizim beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində çox fəal əməkdaşlığımız var. Beynəlxalq təşkilatlardakı qarşılıqlı dəstəyimiz çox vacibdir. İndi isə Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri olaraq, əlbəttə ki, üzv dövlətlərin qanuni maraqlarını nəzərə alacaq. Qarşıdakı üç il ərzində təşkilata yaxşı sədrlik etmək və üzv ölkələr arasında həmrəyliyi gücləndirmək üçün əlimizdən gələni edəcəyik.
İkitərəfli müstəvidə bizim çox fəal əməkdaşlığımız və bir çox yüksək səviyyəli siyasi təmaslarımız var. Mən dəfələrlə Sizin sələflərinizlə həm Bakıda, həm də beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşmüşəm. Biz ikitərəfli əlaqələrin çərçivəsini müəyyənləşdirmişik. Sözsüz ki, Sizi Azərbaycanda qəbul etməyimə çox şadam. Əminəm ki, ölkələrimizi bir-birinə daha da yaxınlaşdırmaq və ikitərəfli əlaqələrimizi gücləndirmək üçün birgə səylərimizi davam etdirəcəyik. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Milorad DODİK dedi:
-Təşəkkür edirəm, cənab Prezident. Bu, mənim ölkənizə səfər etməyim və Sizinlə söhbət aparmağım üçün gözəl imkandır. Bu gözəl şəhərinizdə gördüklərimə və indiyə kimi qarşılaşdığım gözəl insanlara heyranlığımı ifadə etməliyəm. Ölkələrimiz arasındakı ikitərəfli əlaqələri yaxşılaşdırmaq üçün göstərdiyiniz möhtəşəm səylərə görə Sizə təşəkkür edirəm. Bilirəm ki, Bosniya və Herseqovina ilə yaxşı əlaqələrin qurulmasına böyük marağınız var və Siz bu işə sadiqsiniz. Bizə əvvəllər təklif etdiyiniz yardıma, istər humanitar yardım, istərsə də biznes imkanına görə də Sizə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Mən səmimi təşəkkürlərimi ifadə etmək və bu uğurlu əməkdaşlığımızı davam etdirmək istəyirəm. Sizin Bosniya və Herseqovinadakı səfiriniz yaxşı fəaliyyət göstərir. O, çox sadiq və fəaldır. Bu, bizə yaxşı perspektivlər yaratmağa imkan verir. Lakin mən bilirəm ki, onun hər bir addımının arxasında Sizin bu işə sadiqliyiniz durur. İnanıram ki, Sizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyiniz münasibətlərimizi yeni müstəviyə çıxaracaq. Sammitin uğurlu təşkilinə görə Sizə təşəkkürümü bildirmək və Sizi təbrik etmək istərdim. Bu, əlbəttə ki, bizim daha ədalətli və sülh içində olan dünyaya inamımızı artırır.

Press release 26 October 2019
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with Member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Milorad Dodik
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has met with Member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Milorad Dodik.
The head of our state met the Member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina.
President Ilham Aliyev and Member of the Presidency Milorad Dodik posed together for photographs.
Then a meeting was held between President Ilham Aliyev and Member of the Presidency Milorad Dodik.
President Ilham Aliyev said:
- Mr. Milorad Dodik, you are welcome to Azerbaijan. I am very glad to see you. I am very delighted that you are participating in the Summit. It is also a good opportunity to discuss bilateral issues. I am glad that relations between our countries are developing very successfully. We very actively cooperate within the framework of international organizations, in particular the UN, the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation. Our mutual support in international organizations is very important. And now Azerbaijan, as the country chairing the Non-Aligned Movement will take into account the legitimate interests of member states, of course. Over the next three years, we will make every effort to effectively chair the organization and strengthen solidarity among member countries.
On a bilateral plane, we have very active cooperation and many high-level political contacts. I have repeatedly met with your predecessors both in Baku and within the framework of international events. We have defined a framework for bilateral ties. Of course, I am very glad to receive you in Azerbaijan. I am sure that we will continue our joint efforts to bring our countries closer together and strengthen our bilateral ties. Welcome again.
Member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Milorad Dodik said:
- Thank you, Mr. President. This is a great opportunity to visit your country and meet with you. I have to express my admiration with what I saw in your beautiful city and the wonderful people I have met so far. Thank you for the tremendous efforts to improve bilateral relations between our countries. I know that you are very interested in establishing good relations with Bosnia and Herzegovina, and you are committed to this cause. I want to express my gratitude to you for the support that you offered us earlier – both for humanitarian assistance and for business opportunities. I want to express my sincere gratitude and desire to continue our successful cooperation. Your Ambassador to Bosnia and Herzegovina works well. He is very dedicated and active. This allows us the opportunity to develop good prospects. However, I know that every step the Ambassador takes is underpinned by your commitment. I believe that your chairmanship in the Non-Aligned Movement will take our relations onto a new plane. I want to thank you for the successful organization of the Summit and congratulate you. This, of course, enhances our faith in a fairer and calmer world.