Mətbuat şərhi 11 noyabr 2024
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 11-də Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri Denis Beçiroviç və üzvü Jelka Tsviyanoviç ilə görüşüb.
COP29-a dəvətə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirən Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri Denis Beçiroviç bu tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı təbriklərini çatdırdı və onun uğurlu olacağına əminliyini bildirdi.
Ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin mövcudluğunu qeyd edən Denis Beçiroviç Azərbaycan Prezidentinin Sarayevoya rəsmi səfərini məmnunluqla xatırladı və Bosniya və Herseqovinanın Azərbaycan ilə qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığı bundan sonra da davam etdirmək əzmində olduğunu dedi.
Qonaq qeyd etdi ki, son dövrlərdə nümayəndə heyətlərinin səfərləri intensivləşib.
Denis Beçiroviç Azərbaycana parlament sədri qismində səfərini xatırladı və vurğuladı ki, həm o vaxt, həm də bu dəfə şahidi olduğu kimi ümumiyyətlə ölkəmiz böyük inkişaf yolu keçib.
O, spiker olduğu dövrdə Bosniya və Herseqovina parlamenti tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi ilə bağlı qətnamənin qəbul edildiyini xatırladı, bunun ölkələrimiz arasında dostluğun nümayişi olduğunu dedi.
Hazırkı dövrdə Azərbaycan ilə Bosniya və Herseqovina arasında iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edən Denis Beçiroviç dedi ki, özü və Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü Jelka Tsviyanoviç bu səfər zamanı ölkəsinin Azərbaycan ilə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və dostluq əlaqələrini möhkəmləndirmək istəyi ilə bağlı mesajlarını bir daha çatdırırlar. O, ölkəsinin iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə Azərbaycan investisiyasını cəlb etmək marağında olduqlarını bildirdi və bu baxımdan Bosniya və Herseqovinanın infrastruktur və digər sahələrdə Azərbaycan ilə əməkdaşlıqla bağlı təkliflərinin olduğunu dedi. İqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı potensialın mövcudluğunu qeyd edən Denis Beçiroviç ölkəmizə səfərinin ikitərəfli hüquq-müqavilə bazasının möhkəmləndirilməsi işinə də töhfə verəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev dəvəti qəbul edib COP29-da iştirak etdiklərinə görə Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin Sədri Denis Beçiroviç və üzvü Jelka Tsviyanoviçə minnətdarlığını ifadə etdi.
Bosniya və Herseqovinanın bizim üçün yaxın dost və tərəfdaş olduğunu, tarixi əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı dedi ki, Azərbaycan ilə Bosniya və Herseqovina arasında həmrəylik, qarşılıqlı hörmət prinsipləri əsasında tərəfdaşlıq inkişaf edir.
Bosniya və Herseqovinaya səfərini və Denis Beçiroviç ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayan Prezident İlham Əliyev həmin səfər zamanı keçirilən görüşlərin əlaqələrimizin uğurlu inkişafının davam etdirilməsi işinə xidmət etdiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı torpaqlarımızın işğal altında olduğu zaman Bosniya və Herseqovina tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin dəstəklənməsi məsələsinə görə bir daha minnətdarlığını bildirdi, Bosniya və Herseqovina parlamentinin bununla bağlı qəbul etdiyi qətnaməni dostluq əlaqələrimizin nümayişi kimi qiymətləndirdi.
Prezident İlham Əliyev beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ölkələrimizin fəal əməkdaşlıq etdiyini deyərək, siyasi əlaqələrimizin də yaxşı səviyyədə olduğunu vurğuladı. Hələ sovetlər dövründə Bakı ilə Sarayevonun qardaşlaşmış şəhərlər olduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı, o zaman Sarayevodan çoxlu sayda nümayəndə heyətlərinin ölkəmizə gəldiyini, sərginin də təşkil edildiyini məmnunluqla xatırladı.
Söhbət zamanı Cənubi Qafqaz və Balkan regionları arasında əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, bərpaolunan enerji, sərmayə və infrastruktur sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.

President Ilham Aliyev met with Chairman and member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina
On November 11, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with Denis Bećirović, Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina, and Željka Cvijanović, a member of the Presidency.
The Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina expressed gratitude to President Ilham Aliyev for the invitation to COP29. He congratulated Azerbaijan on hosting the event and expressed confidence in its success.
Denis Bećirović emphasized the friendly relations between the two countries, recalling with pleasure the official visit of the President of Azerbaijan to Sarajevo. He expressed Bosnia and Herzegovina’s determination to continue mutually beneficial cooperation with Azerbaijan.
The Chairman of the Presidency noted that the visits of delegations have intensified in recent times.
Denis Bećirović recalled his visit to Azerbaijan as Speaker of Parliament and emphasized that, as he witnessed both then and now, Azerbaijan has undergone significant development.
The Chairman of the Presidency referred to the resolution adopted by the parliament of Bosnia and Herzegovina in support of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty during his time as Speaker, underscoring it as a testament to the friendship between the two nations.
Denis Bećirović emphasized the need to develop economic cooperation between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina. He stated that both he and Željka Cvijanović, a member of the Presidency, wished to reaffirm their country’s commitment to strengthening bilateral relations with Azerbaijan and to consolidating friendly ties during this visit. The Chairman noted that Bosnia and Herzegovina was interested in attracting Azerbaijani investment in various sectors of its economy, and in this regard, proposals for cooperation in infrastructure and other fields had been presented. Highlighting the potential for expanding economic cooperation, Denis Bećirović expressed hope that this visit to Azerbaijan would contribute to strengthening the bilateral legal framework.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude to Denis Bećirović and Željka Cvijanović for accepting the invitation to participate in COP29.
Describing Bosnia and Herzegovina as a close friend and partner to Azerbaijan and highlighting the historical ties between the two nations, the head of state noted that their partnership is developing based on the principles of solidarity and mutual respect.
President Ilham Aliyev fondly recalled his visit to Bosnia and Herzegovina and his meeting with Denis Bećirović, noting that the meetings held during that visit contributed to the continued successful development of bilateral relations.
The President of Azerbaijan reiterated his gratitude for Bosnia and Herzegovina’s support of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty during the period when Azerbaijan’s lands were under occupation, commending the resolution adopted by the parliament of Bosnia and Herzegovina as a demonstration of friendly relations.
President Ilham Aliyev praised the active cooperation within international organizations and the strong political relations between the two countries. Noting that Baku and Sarajevo have been fraternal cities since the Soviet era, the head of state fondly recalled the visits of numerous delegations from Sarajevo to Azerbaijan during that time, as well as an exhibition that was organized.
During the conversation, the sides also exchanged views on the prospects for cooperation between the South Caucasus and Balkan regions, as well as collaboration in the fields of renewable energy, investment, and infrastructure.