Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Naziri cənab Elmar Məmmədyarovun “Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesi”nin 7-ci Nazirlər Konfransında çıxışı
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Naziri cənab Elmar Məmmədyarovun “Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesi”nin 7-ci Nazirlər Konfransında çıxışı1 dekabr 2017-ci il
Bakı şəhəri, Azərbaycan
Zaiti-aliləri,
Möhtərəm qonaqlar,
Mən, sizin hamınızı Bakı şəhərində keçirilən Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesinin 7-ci Nazirlər Konfransında salamlayıram.
2011-ci ildə təsis olunduqdan bəri Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesi istər prosesdə iştirak edən dövlətlər, istərsə də prosesə dəstək verən dövlət və təşkilatların Əfqanıstanda və regionda vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş səylərinin möhkəmləndirilməsi baxımından səmərəli çoxtərəfli platforma kimi özünü sübut edib. Bu platforma regionda və regiondan kənarda yerləşən dövlətlər arasında dialoq və əməkdaşlıq yolu ilə Əfqanıstanda sülh, sabitlik və rifahın əldə edilməsi üçün nadir imkan yaradır.
Bu gün biz İstanbul Prosesinin həmsədri kimi öz missiyamızı yekunlaşdırırıq. Buna baxmayaraq, Azərbaycan ikitərəfli səylər və müxtəlif çoxtərəfli platformalar vasitəsilə Asiyanın Qəlbi regionunda sabitliyi, sülh şəraitində yenidənqurma səylərini və inkişafı dəstəkləməyə davam edəcəkdir. Öz həmsədrliyindən istifadə etməklə Azərbaycan Prosesin qarşıya qoyduğu məqsədlərə çatmaq istiqamətində bütün mümkün töhfələri verib. 2017-ci ildə biz Bakı və Nyu York şəhərlərində Yüksək vəzifəli məmurların görüşlərini, eləcə də Narkotiklərlə Mübarizə və Regional İnfratstruktur üzrə Etimad Quruculuğu Tədbirləri çərçivəsində ekspertlərin görüşlərini təşkil etmişik.
Biz inanırıq ki, təhlükəsiz, özünəinamlı və özünü təmin edə bilən Əfqanıstan regionun daha yaxşı gələcəyində mühüm rol oynaya bilər. Məhz buna görə də Azərbaycan Əfqanıstanın dayanıqlı dövlət qurmaq səylərini ardıcıl olaraq dəstəkləyib, əfqan rəsmiləri üçün geniş miqyaslı hərbi, dövlət idarəçiliyi, hüquq-mühafizə, minalardan təmizləmə, tibbi və reabilitasiya sahələri üzrə təlimlər təşkil edib və elektron idarəçilik və ictimai xidmətlərin çatdırılması üzrə öz təcrübəsini Əfqanıstanla paylaşıb. Bu gün bizim hərbçilərimiz Qətiyyətli Dəstək
Missiyasında xidmət edir və biz Əfqanıstan Milli Ordusuna yardımlarımızı davam etdiririk.
Azərbaycanın regionun nəqliyyatla birləşdirilməsi sahəsindəki töhfələri Əfqanıstan və ümumilikdə regionun yeni regional bazarlara çıxması və beynəlxalq ticarət şəbəkələrinə qoşulması üçün yeni imkanlar yaradır. Bu yaxınlarda açılışı həyata keçirilmiş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və buğun burada iştirak edən 5 dövlətin imzaladığı Lapis-Lazuli müqaviləsi regionda əmtəə və sərnişinlərin rahat hərəkətinə imkan yaradacaqdır. Gürcüstan və Azərbaycandan başlayaraq Xəzər dənizi vasitəsilə Orta Asiyaya qədər uzanan geniş coğrafi region dünyanın ən böyük təchizat və tələb bazarlarını birləşdirən qitələrarası ticarət marşrutları üzərində yeni rəqabətədavamlı ticarət və tranzit arteriyasına çevrilib. Bu baxımdan, biz inanırıq ki, Lapis-Lazuli müqaviləsi sadəcə Əfqanıstanı Avropa bazarlarına yaxınlaşdırmaqla məhdudlaşmayaraq, həmçinin regionda beynəlxalq ticarətin dəstəklənməsində mühüm rol oynayacaqdır.
Münaqişənin problemlərini bilavasitə öz üzərində hiss etməli olan Azərbaycan uzun müddətdən bəri qonşu Ermənistanın hərbi təcavüzündən əziyyət çəkən ölkə kimi sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin dəyərini çox gözəl dərk edir. Biz hesab edirik ki, yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü və dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə hörmət regionda davamlı sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin təminatçısı ola bilər.
“Təhlükəsizlik və iqtisadi inteqrasiya yolu ilə möhkəmləndirilmiş Asiyanın Qəlbi regionuna doğru” mövzusunda keçirilən bügunkü konfrans yalnız təhlükəsizlik və iqtisadi baxımdan biri-biri ilə inteqrə olmuş regionun gələcəkdə ortaya çıxacaq istənilən çağırış və təhdidlərə müqavimət göstərə biləcəyi ilə bağlı baxışımızı əks etdirir. Biz ümidvarıq ki, bugunkü konfransın yekununda qəbul etməyi planlaşdırdığımız Bakı Bəyannaməsi regionumuzun buğun üzləşdiyi çağırış və təhdidlərin aradan qaldırılması istiqamətində çox mühüm sənəd olacaqdır.
Çıxışımı yekunlaşdırmazdan əvvəl mən 2018-ci ildə Asiyanın Qəlbi – İstanbul Prosesinə həmsədrlik edəcək qardaş Türkiyəyə uğurlar arzulayıram.

Remarks by H.E. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the “Heart of Asia” – Istanbul Process 7thMinisterial Conference
Dear Excellencies,
Distinguished guests,
I welcome you all at the Heart of Asia – Istanbul Process 7th Ministerial Conference, in Baku.
Since its inception in 2011, the Heart of Asia-Istanbul Process has proved itself to be an effective multilateral platform for all parties involved, be it participating countries or supporting countries and organizations, to consolidate their efforts for settlement in Afghanistan and in the region. This platform introduces a unique opportunity to achieve peace, stability and prosperity in Afghanistan and broader region, through dialogue and cooperation among regional countries and beyond.
Today, we are completing our duty as the co-chair of the Istanbul Process. Nevertheless, Azerbaijan remains committed to supporting the stabilization, peaceful reconstruction and development in the Heart of Asia, through bilateral efforts as well as various multilateral platforms. Through its co-chairmanship, Azerbaijan, I believe so made all possible contributions to advance the objectives of the Process. In 2017, we hosted Senior Officials Meetings in Baku and New York, and expert meetings of the Confidence Building Measures on Combating Narcotics and Regional Infrastructure.
We believe that a secure, self-reliant and self –sufficient Afghanistan has much to offer for the region’s better future. Hence, Azerbaijan has been continuously supporting Afghanistan’s efforts to build a sustainable statehood, providing substantial military, civil service, law enforcement, mine action, medical and rehabilitation trainings for Afghan officials, as well as sharing its experience on e-governance and public service deliveries. Today, our troops serve at the Resolute Support Mission and we continue our assistance to the Afghanistan National Army.
Azerbaijan’s contributions to the regional connectivity unlock opportunities for Afghanistan and wider region to be integrated into new regional markets and international trade networks. The recent inauguration of the Baku-Tbilisi-Kars railroad and the Lapis-Lazuli agreement of 5 nations, which are represented here today, will facilitate smooth movement of goods and passengers throughout the region. A wide region stretching from Georgia-Azerbaijan to the Central Asia, across the Caspian, constitutes an emerging competitive trade and transit artery in transcontinental trade routes connecting the World’s largest supply and demand markets. In this regard, we believe, the Lapis Lazuli agreement will have a significant role not only in bringing Afghanistan closer to European markets, but also in boosting international trade throughout the region.
Azerbaijan, as a country which knows the problems of the conflict from the first hand as we have long been suffering from military aggression of the neighboring Armenia, deeply comprehends the value of peace, security and stability. We believe that only respect for norms and principles of international law, particularly those pertaining to sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders of states can be a warranty for a lasting peace, security and stability in the region.
Today’s Conference on “Security and Economic Connectivity towards a Strengthened Heart of Asia Region” reflects the vision that only secure and economically connected region can withstand challenges and threats of any scale in future. We hope that the Baku Declaration that we are expecting to adopt at the end of the Conference will be a milestone document in addressing the challenges and threats that the region faces today.
Before concluding my remarks, I’d love to wish all the success to brotherly Turkey as the new co-chair of the “Heart of Asia” – Istanbul Process for the year 2018.