Mətbuat şərhi 24 oktyabr 2019
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə toplantısının Nazirlərin Hazırlıq Toplantısında yekun nitqi
Qeyri-rəsmi tərcümə
24 oktyabr 2019-cu il
Hörmətli nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri,
Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının 18-ci Zirvə Görüşünün Nazirlərin Hazırlıq toplantısı çərçivəsində işimizin sonuna gəldik. Bu iki gün ərzində səmərəli iş gördüyümüzü və çox məhsuldar müzakirələr apardığımızı vurğulamaqdan məmnunam. Bu baxımdan konstruktiv qarşılıqlı fəaliyyətinizə və əməkdaşlığınıza görə hamınıza təşəkkür edirəm.
İnteraktiv müzakirələr zamanı biz maraqlı çıxışları dinlədik və bu müzakirələr bir daha əyani şəkildə göstərdi ki, Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayır. Sizinlə razılaşdırdığımız hərtərəfli sənədlərdə bu baxımdan bir neçə vacib məqam yer alır.
Bu gün çoxtərəflilik heç vaxt olmadığı qədər vacibdir və bu dəyərli çərçivəni qorumaq bizim məsuliyyətimizdir. Qoşulmama Hərəkatı Birləşmiş Millətlər Təşkilatından sonra ikinci ən böyük beynəlxalq siyasi təşkilat olaraq, çoxtərəfli əməkdaşlığın əsas hərəkətverici qüvvələrindən biridir. Bu hörmətli Hərəkatın sədrliyini üzərimizə götürməkdən və onun qarşıdan gələn uğurlarına töhfəmizi verməkdən qürur duyuruq. İnanırıq ki, bu Zirvə və sədrliyimiz boyunca sizin dəstəyinizlə Hərəkatın beynəlxalq münasibətlər sistemindəki rolunu gücləndirə biləcəyik. Bundan əlavə, inanırıq ki, sədrliyimiz Qoşulmama Hərəkatının üzvü olmayanlarla əməkdaşlıq çərçivəsi qurmağa kömək edəcəkdir.
Bunununla da, nəticə sənədlərinə verdiyiniz dəyərli töhfələrə və interaktiv debatda fəal iştirakınıza görə bir daha hamınıza təşəkkür edirəm. Ümid edirəm ki, Bakı Zirvəsi tarixdə ən uğurlu zirvə görüşlərindən biri kimi həmişə yadda qalacaqdır.

Press release 24 October 2019
Closing remarks by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov at the Preparatory Ministerial Meeting of the XVIII Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement
24 October, 2019
We have arrived to the end of our work within the Preparatory Ministerial Meeting of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement. I am glad to emphasize that we performed an efficient work and had a very fruitful deliberations during these two days. In this regard, I would like to thank all of you for constructive engagement and cooperation.
During the interactive debates we heard interesting interventions and these debates once more clearly demonstrated that NAM has an important role in strengthening international peace and security. The comprehensive documents which we have agreed upon with you contain several crucial aspects in this regard.
Today multilateralism is important than never before and it is our responsibility to protect this asset. NAM as a second largest international political organization, after the United Nations is definitely one of the main driving force of multilateral cooperation. And we are proud to take over the chairmanship of this esteemed Movement and contribute to its further success. We believe that with this Summit and throughout our chairmanship, together with your support we will be able to reinforce the role of the Movement in the international relations system. Furthermore, we believe that our chairmanship will be instrumental in building framed cooperation with non-members of NAM.
Having said that, I would like to thank all of you once again for your valuable contribution to the Outcome Documents and active participation at the interactive debate. I hope Baku Summit will always be remembered in the history as one of the most successful summits.
Looking forward to see you all, and distinguished heads of your delegation tomorrow at the Summit meeting.