1990-cı il yanvar faciəsinə aparan yol azərbaycanlıların Ermənistandakı tarixi torpaqlarından növbəti kütləvi deportasiyasının, Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi cəhdlərinin geniş vüsət aldığı 1987-ci ildən başlayıb. Artan xətt üzrə davam edən gərginliyin qarşısını almaq əvəzinə, Sovet rəhbərliyi Azərbaycan xalqına qarşı dəhşətli cinayət işlədib.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə birbaşa Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin baş katibi Mixail Qorbaçovun əmri ilə sovet ordusu Bakıya və Azərbaycanın bir neçə rayonuna yeridilib, dinc əhali ağır texnikadan və müxtəlif tipli silahlardan atəşə tutularaq kütləvi qətlə yetirilib. Sovet ordusunun xüsusi təyinatlı dəstələrinin və daxili qoşunların iri kontingentinin Bakını zəbt etməsi xüsusiqəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklə müşayiət edilib. Fövqəladə vəziyyətin tətbiqi əhaliyə elan olunanadək hərbi qulluqçular 82 nəfəri amansızcasına qətlə yetirib, 20 nəfəri ölümcül yaralayıb. Fövqəladə vəziyyət elan edildikdən sonra isə bir neçə gün ərzində Bakı şəhərində 21 nəfər öldürülüb. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmadığı rayon və şəhərlərdə – yanvarın 25-də Neftçalada və yanvarın 26-da Lənkəranda daha 8 nəfər qətlə yetirilib.
Beləliklə, qoşunların qanunsuz yeridilməsi nəticəsində Bakıda və ətraf rayonlarında 131 nəfər öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb. Həlak olanların arasında qadınlar, uşaqlar və qocalar, həmçinin təcili yardım işçiləri və milis nəfərləri olub.
Qoşunların qanunsuz yeridilməsi həm də dinc əhali arasında kütləvi həbslərlə müşayiət olunub. Əməliyyatların gedişi boyunca paytaxt Bakı və respublikanın digər şəhər və rayonlarından 841 nəfər qanunsuz həbs edilib, onlardan 112-si SSRİ-nin müxtəlif şəhərlərindəki həbsxanalara göndərilib. Hərbi qulluqçular tərəfindən 200 evə, 80 avtomobilə, o cümlədən təcili yardım maşınlarına atəş açılıb, yandırıcı güllələrin törətdiyi yanğınlar nəticəsində külli miqdarda dövlət və şəxsi əmlak məhv edilib.
Sovet qoşunlarının hərəkətlərində 1945-1946-cı illərdə keçirilmiş və tarixə Nürnberq prosesi kimi düşmüş beynəlxalq tribunalda pislənilən bütün əlamətlər müşahidə edilib.
1990-cı il yanvar qurbanları simvolik olaraq “20 Yanvar şəhidi” adlanır. Ümumilikdə, Azərbaycanın 150 nəfər “20 Yanvar şəhidi” vardır.
Faciədən dərhal sonra – 1990-cı il yanvarın 21-də ümummilli lider Heydər Əliyev ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək doğma xalqı ilə həmrəy olduğunu nümayiş etdirib, SSRİ rəhbərliyinin törətdiyi bu qanlı əməliyyata kəskin etirazını bildirib və həmin əməliyyata rəhbərlik edənləri ifşa edib: “...Azərbaycanda baş vermiş hadisələri mən hüquqa, demokratiyaya zidd, humanizmə və ... hüquqi dövlət quruculuğu prinsiplərinə zidd hesab edirəm...Dağlıq Qarabağ hadisələrinin ilkin mərhələsində ölkənin ali partiya siyasi rəhbərliyi tərəfindən vaxtında zəruri tədbirlər görülsə idi, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə çoxlu insan qırğını ilə nəticələnən hərbi müdaxilə üçün zəmin də yaranmazdı ...Qırğın törədənlərin hamısı layiqincə cəzalandırılmalıdır!”. Elə həmin il noyabrın 20-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında ümummilli lider Heydər Əliyev Yanvar faciəsini Azərbaycan xalqının suveren hüquqlarına qəsd kimi qiymətləndirib: “Mən belə hesab edirəm ki, 19-20 yanvarda baş vermiş bu faciə həm Sovet İttifaqının siyasi rəhbərliyinin, şəxsən Qorbaçovun böyük günahının nəticəsidir, onun diktatorluq meyillərindən əmələ gəlmiş bir haldır və eyni zamanda, Azərbaycan rəhbərlərinin xalqa xəyanəti və cinayətinin nəticəsidir. Mən belə fikirdəyəm ki, Böyük Vətən müharibəsi qurtarandan sonra Sovet İttifaqında, ölkənin daxilində — heç bir yerdə, heç bir regionda bu qədər, bu miqyasda qanlı qırğın olmamışdır. Bunu da edib Sovet ordusu. Və bunun nə qədər böyük miqyasda olmağını onunla da ölçmək olar ki, bu hərbi aksiyanın həyata keçirilməsi üçün SSRİ müdafiə naziri Yazov, SSRİ daxili işlər naziri Bakatin vaxtından qabaq gəlib. Bakıda oturub, bu əməliyyatlara rəhbərlik ediblər. Müharibə vaxtı hərbi nazir az-az cəbhəyə gedirdi, ancaq görün bu hərbi əməliyyata bunlar nə qədər böyük fikir veriblər, bunun miqyası nə qədər böyük olub ki, marşal Yazov gəlib Bakıda oturub və bu əməliyyata rəhbərlik edib. Demək, bu, Azərbaycan xalqına qarşı göstərilən hərbi təcavüzdür, təhqirdir, Azərbaycan xalqının qarşısında cinayətdir”.
Yanvar faciəsi ümumxalq hüznü olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycan xalqının iradəsinin sarsılmazlığını, mətinliyini göstərdi.Sovet ordusunun amansızlığına və qəddarlığına, Bakıda fövqəladə vəziyyət tətbiq edilməsinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı yanvarın 22-də paytaxtın “Azadlıq” meydanında 20 Yanvar şəhidlərinin dəfni ilə əlaqədar matəm yürüşü keçirib. Şəhidlər xiyabanındakı dəfn mərasimində 2 milyona yaxın insan iştirak edib. Xalqın tələbi ilə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin fövqəladə sessiyası çağırılıb və Bakı şəhərində fövqəladə vəziyyətin ləğv edilməsi haqqında qərar qəbul edilib, lakin xalqın qəzəbindən qorxuya düşən respublikanın əksər rəhbər vəzifəli şəxsləri həmin sessiyada iştirak etməyib.
Bu epoxal hadisə Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir göstərib, dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi olub. Məhz bu faciədən sonra milli azadlıq hərəkatı tam siyasi reallığa çevrilib, dönməz xarakter alıb, xalq öz gələcəyini yalnız müstəqil Azərbaycanda görüb.
1994-cü il martın 29-da ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 20 Yanvar faciəsinə ali qanunvericilik orqanı – Milli Məclis səviyyəsində ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymət verilib. Milli Məclisin həmin qərarında deyilir: “Azərbaycanda vüsət tapmış milli azadlıq hərəkatını boğmaq, demokratik və suveren bir dövlət yaratmaq amalı ilə ayağa qalxan xalqın inam və iradəsini qırmaq, milli mənliyini alçaltmaq və belə bir yola qədəm qoyan hər hansı xalqa sovet hərb maşınının gücünü nümayiş etdirmək məqsədilə 1990-cı il yanvarın 20-də Sovet Silahlı Qüvvələrinin Bakı şəhərinə və respublikanın bir neçə rayonuna yeridilməsi, nəticədə haqq və ədalətin müdafiəsi naminə küçələrə çıxmış silahsız adamların qəddarcasına qətlə yetirilməsiAzərbaycan xalqına qarşı totalitar kommunist rejimi tərəfindən hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirilsin”.
Azərbaycan xalqı 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini əziz tutur. Hər il faciənin ildönümü izdihamlı ziyarətlərlə müşayiət edilir, xalq istiqlal fədailərinin məzarlarına faciənin simvoluna çevrilmiş al qərənfillər düzür, onları qürurla anır, qatillərini lənətləyir, bu faciəni törədənlərə dərin nifrətini bildirir.
Hər il yanvarın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Azərbaycanın bütün ərazisində 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunur, gəmilərdən, avtomobillərdən və qatarlardan səs siqnalları verilir, hüzn əlaməti olaraq dövlət bayraqları endirilir.

The events that led to the tragedy of 1990 date back to 1987, when attempts to annex the Nagorno-Karabakh to Armenia and another wave of the expulsion of Azerbaijanis from their historical villages in Armenia were gaining momentum. But the Soviet leadership committed a terrible crime against the Azerbaijani people, instead of preventing these growing tensions.
On the night of January 19-20, under direct instructions from Mikhail Gorbachev, the then General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, the Soviet army entered Baku and nearby regions, massacring the civilian population using heavy military equipment and other various forms of weaponry. The Soviet army deployed a large contingent of special and internal troops in Baku who displayed unprecedented cruelty against the peaceful population. The army had brutally killed 82 civilians and severely wounded 20 others until a curfew was announced. Several days after the curfew was announced, 21 more civilians were murdered in Baku. 8 more civilians were killed in areas where a curfew had not been imposed, on January 25 in Neftchala and on January 26 in Lankaran.
As a result of the January tragedy, 131 civilians were killed and 744 more were wounded in Baku and nearby regions. Among those killed were women, children and the elderly, medical employees and policemen.
Mass arrests accompanied the illegal deployment of troops and the subsequent military intervention. A total of 841 civilians were arrested in Baku and other cities and regions of the republic, 112 of whom were sent to prisons in different cities of the USSR. The Soviet troops fired on 200 homes, 80 cars and set fire to a large number of public and private property, including ambulances.
The atrocities committed by Soviet troops were reminiscent of those actions condemned in the 1945-1946 international tribunal known as the Nuremberg trials.
The victims of the tragic events of 1990 are symbolically named “20 January martyrs”. In total, there are 150 “20 January martyrs” in Azerbaijan.
Immediately after the tragedy, on January 21, 1990, national leader Heydar Aliyev visited with his family members the office of Azerbaijan`s permanent representation in Moscow. He expressed solidarity with his people, sharply condemned the Soviet leadership for committing the bloody tragedy and exposed those who led the operation: “I consider the events that took place in Azerbaijan as a violation of law, democracy, and of humanity... and the principles of constitutional state building... Had necessary measures been taken by the top party leadership at the beginning of the Nagorno-Karabakh events, we would not have faced escalated tensions that led to the deadly military assault launched on civilians on the night of 19 - 20 January 1990. Everyone involved in this crime must be appropriately punished.” At a session of the Milli Majlis of the NakhchivanAutonomous Republic on November 20, 1990, national leader Heydar Aliyev described the January tragedy as an assault on the Azerbaijani people`s sovereign rights: “I think this tragedy, which took place on January 19-20, is a result of the great fault of the political leadership of the Soviet Union, namely Gorbachev and his dictatorial ambitions, as well as of the then Azerbaijani leadership’s betrayal and crimes against their own people. As I know, since the end of the Great Patriotic war there have never been internal mass killings of this gravity in the Soviet Union – nowhere, not in any territory of any region. And it is the Soviet army that committed this. The gravity of this crime is evidenced by the fact that the Minister of Defense of USSR Yazov and Minister of Internal Affairs of the USSR Bakatin came to Baku in advance and commanded these military operations. The defense minister was rarely seen on the forefront during the war, but look just how important these operations were deemed, how large-scale they were considered, that marshal Yazov came to Baku and personally led the operations. All of these facts confirm that this was military aggression, an insult, as well a crime against the Azerbaijani people”.
Being a basis for nationwide mourning, the January tragedy also demonstrated the firmness of the Azerbaijani people`s will, and determination. Unmoved by the Soviet army`s cruelty and the consequent imposition of a curfew in Baku, the people of Azerbaijan staged a massive rally in the city`s “Azadlig” square on January 22 to pay tribute to the martyrs of January 20. The burial ceremony at the Alley of Martyrs was attended by nearly two million people. By demand of the people, the Supreme Soviet of Azerbaijan SSR even convened an extraordinary session and adopted a decision on the abolishment of the curfew in the city of Baku. Fearing people`s anger, members of the republic’s leadership at the time did not attend the session.
This epochal event was the deciding factor in forming Azerbaijani national identity and marked a turning point in restoring national independence. It was the January tragedy that turned a national liberation movement into a political reality and gave strong impetus to the Azerbaijani people`s struggle for independence.
The first political-legal recognition of the January 20 tragedy came on March 29, 1994, when Azerbaijan’s legislative body Milli Majlis adopted a relevant resolution on national leader Heydar Aliyev`s initiative. The resolution read: “The deployment of the Soviet troops in the city of Baku and several other regions and the brutal killing of civilians, with the intent to suppress, to break the confidence and will of a people who by peaceful means demanded a new democratic and sovereign state and to humiliate their national identity as a show of Soviet army power must be regarded as a military aggression and crime of the totalitarian communist regime against the people of Azerbaijan.”
The people of Azerbaijan continue to hold the memories of the martyrs dear to their hearts. On January 20 of each year, thousands of people visit the Alley of Martyrs to pay their tributes by laying flowers, say prayers for the victims and express their condemnation of the perpetrators of the tragedy.
Each year at midday on January 20, a nationwide moment of silence is observed to commemorate January 20 martyrs. Ships, cars, and trains sound sirens throughout the country, commemorative events are held in all cities and towns, and the national flag is lowered on all buildings.