Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2025
Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı səfirliyində Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi münasibətilə xatirə konserti keçirilib
Azərbaycanın Bosniya və Herseqovinadakı səfirliyində Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi münasibətilə xatirə konserti keçirilib.
Tədbirdə Bosniya və Herseqovinada akkreditə olunmuş səfirlər və diplomatik korpusun nümayəndələri, Türkiyənin bu ölkədə fəaliyyət göstərən çoxsaylı qurumlarının rəhbər və nümayəndələri, səfirliyimizin əməkdaşları, Bosniya və Herseqovinada yaşayan həmvətənlərimiz, həmçinin “Anadolu Balkan” və “TRT Balkan” KİV-lərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Ölkəmizin Bosniya və Herseqovinadakı səfiri Vilayət Quliyev 18 sentyabrın Azərbaycanın mədəni həyatında xüsusi önəm daşıyan iki mühüm tarix – Milli Musiqi Günü və dahi bəstəkar, böyük ziyalı, görkəmli ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü kimi qeyd olunduğunu bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Üzeyir bəy Hacıbəyli yalnız Azərbaycanın deyil, bütövlükdə Şərq musiqisinin tarixində yeni bir səhifə açmış böyük şəxsiyyətdir. Onun yaratdığı əsərlər milli musiqi mədəniyyətimizin zənginliyini, xalqımızın ruhunu ən yüksək səviyyədə təcəssüm etdirir.
Konsert proqramında qonaqlar bu ölkənin tanınmış boşnak bəstəkarı, İncəsənət, Musiqi və Balet Təhsili Fondunun baş meneceri professor Emir Nuhanoviç və musiqiçilər Armin Smriko və Mariya Mastilonun ifasında Üzeyir Hacıbəylinin və dünya bəstəkarlarının əsərlərini böyük zövqlə dinləyiblər. Konsert proqramında, həmçinin ilk dəfə olaraq Emir Nuhanoviçin Xocalıda qətlə yetirilmiş uşaqların xatirəsinə bəstələdiyi “Xocalıda qətlə yetirilmiş uşaqlara lay-lay” adlı əsəri səsləndirilib.

Press release 19 September 2025
A commemorative concert was held on the occasion of the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli at the Embassy of Azerbaijan in Bosnia and Herzegovina.
The event was attended by ambassadors accredited to Bosnia and Herzegovina, representatives of the diplomatic corps, heads and delegates of numerous Turkish institutions operating in the country, staff of the Azerbaijani Embassy, Azerbaijani nationals living in Bosnia and Herzegovina, as well as members of the media, including “Anadolu Balkan” and “TRT Balkan.”
Azerbaijan’s Ambassador to Bosnia and Herzegovina, Vilayat Guliyev, stated that September 18 marks two significant dates in the cultural life of Azerbaijan — National Music Day and the birthday of the great composer and prominent public figure Uzeyir Hajibeyli.
Uzeyir Hajibeyli was not only a monumental figure in Azerbaijan but also opened a new chapter in the history of Eastern music. His works reflect the richness of Azerbaijani musical culture and embody the spirit of the Azerbaijani people at the highest level.
During the concert program, guests enjoyed performances by renowned Bosnian composer Professor Emir Nuhanović, General Manager of the Foundation for Arts, Music, and Ballet Education, along with musicians Armin Smriko and Marija Mastilo. The repertoire featured works by Uzeyir Hajibeyli and other world composers.
Notably, for the first time, the concert program featured performance of Emir Nuhanović’s composition titled “Lullaby for the Children Killed in Khojaly”, dedicated to the children massacred in Khojaly.